Katedra Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn z Wydziału Mechanicznego wspólnie z Polskim Towarzystwem Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej już po raz czwarty jest głównym organizatorem 14-tej Międzynarodowej Konferencji „Mechatronic Systems and Materials” (MSM 2018).
W tym przedsięwzięciu partnerami Politechniki Opolskiej są uczelnie: Politechnika Białostocka, Kaunas University of Technology oraz Vilnius Gediminas Technical University, które naprzemiennie co roku organizują tę konferencję. Tym razem odbywa się ona również pod patronatem JM Rektora prof. Marka Tukiendorfa oraz Przewodniczącego Komitetu Budowy Maszyn Polskiej Akademii Nauk prof. Janusza Kowala, a także przy wsparciu Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu.
Pierwszy raz Politechnika Opolska zorganizowała konferencję w Krakowie na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej, natomiast dwie kolejne edycje odbyły się w murach naszej uczelni, w budynku Łącznika. W tym roku konferencja odbędzie się w Zakopanem w dniach 4-6 czerwca 2018 r.
Komitetowi naukowemu przewodniczy prof. Tadeusz Łagoda przy wsparciu wiceprzewodniczącego dr inż. Rolanda Pawliczka, przewodniczącego komitetu organizacyjnego dr inż. Grzegorza Robaka, sekretarza konferencji dr inż. Marty Kurek oraz pozostałych członków komitetu organizacyjnego w osobach: dr inż. Andrzeja Kurka, mgr inż. Anny Kulesy, mgr Magdaleny Filipek.
Tematyka konferencji poświęcona jest następującym zagadnieniom:
I. Systemy mechatroniczne
- Robotyka: roboty przemysłowe, mikroroboty, roboty mobilne
- Teleoperacje, teleoperacje semiautonomicznych systemów
- Sensory i aktuatory w mechatronice
- Sterowanie w systemach mechatronicznych
- Analiza drgań i deformacji
- Optymalizacja i projektowanie optymalne
- Zintegrowana diagnostyka
- Trybologia w systemach mechatronicznych
- Analiza i przetwarzanie sygnałów
- Techniki pomiarowe
- Analiza i zapobieganie uszkodzeń w systemach
II. Trendy w projektowaniu maszyn roboczych
III. Materiały (właściwości, modelowanie, wytwarzanie)
- Metody i techniki testowania materiałów
- Inteligentne i wielofunkcyjne materiały
- Biomateriały
- Kompozyty funkcjonalne
- Materiały piezoelektryczne
- Nanomateriały
IV. Mechatronika w edukacji
- Nowe trendy w mechatronice i charakteryzacji materiałów oraz ich wpływ na nauczanie
- Materiały dydaktyczne i stanowiska laboratoryjne
Celem konferencji jest wymiana i upowszechnianie najnowszych osiągnięć naukowych i badawczych z zakresu szeroko definiowanej i intensywnie rozwijanej mechatroniki. Oczekujemy, że konferencja MSM 2018 zgromadzi uczestników z kilkunastu krajów różnych kontynentów i stworzy okazje do wymiany doświadczeń z projektowania, wytwarzania, budowy, testowania i badania podzespołów urządzeń i kompletnych systemów mechatronicznych ze szczególnym ukierunkowaniem na nowoczesne materiały i konstrukcje. Tradycyjnie uczestnicy przedstawią referaty o charakterze teoretycznym i aplikacyjnym z różnych obszarów inżynierii składających się na interdyscyplinarny charakter mechatroniki.
Również kilka firm (EthosEnergy, Explomet, Ferrpol, Schaltbau Rawag, Lenso oraz Nanores) z bliskiego otoczenia organizatorów planuje przedstawić uczestnikom swoją ofertę na przygotowanych stoiskach reklamowych.
Podczas konferencji swoje referaty na specjalne zaproszenie organizatorów wygłoszą światowi eksperci z zakresu mechatroniki, a dokładnie: Prof. Jörg Wallaschek z Leibnitz Universität Hannover, Prof. Harald Loose z Brandenburg University of Applied Sciences oraz Przewodniczący Sekcji Mechatroniki KBM PAN Prof. Mirosław Pajor z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji wszystkich zainteresowanych.
Dodatkowe informacje można uzyskać: https://msm2018conference.po.opole.pl/index.php
(zdjęcie z 10. edycji konferencji)