Mawia się, że człowiek uczy się przez całe życie. Słuszność tej tezy potwierdziła ostatnio grupa pracowników naukowych Politechniki Opolskiej, która wzięła udział w wyjątkowym kursie języka angielskiego. Zajęcia pod hasłem „ESP – English for specific purposes” przeprowadzone zostały przez Nadiah Thanthawi Jauhari z Department of English Language, Universiti Teknologi MARA – jednej z uczelni partnerskich PO.
Przyjazd na Politechnikę nauczycielki z Malezji był następstwem trwającej od 2013 roku współpracy obu uczelni, którą rozpoczął prof. Krzysztof Malik, prorektor ds. studenckich i inwestycji, a dzięki jej intensyfikacji w ramach programu Erasmus+, możliwe stało się przygotowanie autorskiego programu praktycznych zajęć językowych.
W ciągu czterech dni nasi naukowy otrzymali niepowtarzalną okazję do doskonalenia swoich umiejętności językowych w zakresie profesjonalnych interakcji zawodowych w pracy, komunikacji międzykulturowej oraz praktycznych porad dotyczących pisania wiadomości e-mail, w celu nawiązywania międzynarodowych kontaktów naukowo-biznesowych.
Lektorat wzbogacony został również o informacje dotyczące najbardziej malowniczych zakątków Malezji, jej kultury, tradycji oraz kuchni. Co ciekawe uczestnicy zajęć otrzymali też możliwość degustacji malezyjskich słodyczy ze słynnym „królem owoców” – durianem.
Wizyta gościa z Malezji była też doskonałą okazją do dyskusji nad dalszymi kierunkami rozwoju współpracy PO z UiTM. W trakcie spotkania z prorektorem ds. studenckich i inwestycji, Nadiah Thanthawi Jauhari wspominała wizytę profesora Malika w Malezji i moment podpisania Memorandum of Understanding, który otworzył obu stronom możliwość wielowymiarowej, naukowo-kulturowej wymiany wiedzy i doświadczenia.
W ramach swojego pobytu, Nadiah Thanthawi Jauhari odwiedziła również Studium Języków Obcych, gdzie dyskutowała o pomyśle zaimplementowania przez obie uczelnie, innowacyjnego sposobu nauczania języka angielskiego, który miałby polegać na stworzeniu platformy on-line pozwalającej polskim i malezyjskim studentom na prowadzenie wspólnych konwersacji w czasie rzeczywistym.
Poza oficjalnym programem pobytu, nasz malezyjski gość, miał okazję zobaczyć i sfotografować najciekawsze atrakcje turystyczne Opola, poznać historię regionu przy okazji wizyty w Muzeum Wsi Opolskiej oraz skosztować kilku specjałów kuchni polskiej, w tym oczywiście sławnych na całym świecie pierogów, oscypka oraz tradycyjnych pączków.