X jubileuszowy integracyjny turniej gier i zabaw dla najmłodszych „Szybciej, Razem, Dalej” został ponownie zorganizowany na Politechnice Opolskiej.
Współpraca pomiędzy Wydziałem Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii oraz Zespołem Szkół Specjalnych w Opolu pozwala na przeprowadzenie dużych zawodów dla jeszcze większej liczby dzieci. Gdzie jak nie na WWFiF należy zapraszać, gościć i organizować sportowe wydarzenia? Głównymi organizatorami imprezy są dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych mgr Marcin Wróbel wraz z nauczycielami, którzy pozyskują środki finansowe na medale, dyplomy i puchary, ale też słodkie upominki i prezenty dla dzieci, co daje jeszcze lepsze efekty i motywuje do ponownego zobaczenia się za rok, co gwarantuje dyrektor Opolskiego Oddziału PFRON Łukasz Żmuda.
W tym i w poprzednim roku gościliśmy 150 dzieci w wieku przedszkolnym, ponieważ o ilości i jakości wydarzenia decydują środki finansowe, będziemy się starali pozyskiwać sponsorów, by uatrakcyjniać dzieciom pobyt na Politechnice Opolskiej. Jak wiadomo nawyki przekazane w wieku przedszkolnym dają moc, siłę i sprawność fizyczną na kolejne lata. Każdy kto pracuje z dziećmi wie, że w wieku przedszkolnym nabywa się wiele umiejętności i sprawności, a nas interesują te najbardziej potrzebne w życiu, czyli zdrowotne, sportowe i społeczne. W zdrowym ciele zdrowy duch, a przy tym wycieczka na WWFiF również jest dla dzieci interesująca, tym bardziej, że przyjechali zawodnicy m.in. z Przedszkola nr 8 w Kędzierzynie-Koźlu J za co dziękowali im wszyscy gromkimi brawami.
Turniej ma aspekt integracyjny, ponieważ gościliśmy dzieci z przedszkoli integracyjnych i przedszkola specjalnego, byli to wspaniali zawodnicy i przy pomocy opiekunek pokonywali każdą konkurencję. Przedszkolaków z przedszkoli masowych nie integracyjnych było więcej, ale nie stanowiło to problemu w pokonywaniu konkurencji.
Idąc nurtem konferencji, która odbyła się w przeddzień zawodów śmiem jasno powiedzieć, że dzieci nie stawiają między sobą barier, ani granic. Te pełnosprawne nie zastanawiają się czy mogą przybić piątkę, chwycić za rękę te dzieci z niepełnosprawnościami tylko to robią i odwrotnie. Pomiędzy dziećmi nie ma barier, bariery są gdzieś indziej, wyżej w stereotypach ludzi dorosłych.
Niezawodni jak zawsze nasi studenci pomimo obowiązków, treningów, programowych praktyk przybyli na turniej by pomóc w przeprowadzeniu i wykonywaniu zadań zawodnikom. A co najważniejsze zachęcali dzieci do aktywności ruchowej i kibicowali, by jak najlepiej wykonali zadanie. Za poświęcony czas i chęć uczestnictwa bardzo im dziękuję, bo zawsze mogę na nich liczyć.
Ogromne podziękowania dla nauczycieli, opiekunów, że zawsze chętnie i z pełną pasją, energią goszczą na naszych obiektach i pomimo trudu logistycznego – transportu dzieci uczestniczą w wydarzeniach.
W turnieju udział wzięły dzieci z różnymi dysfunkcjami, również na wózkach. Wynik jest nieważny, liczy się dobra zabawa. Na koniec ogłaszamy remis, wszyscy otrzymują pamiątkowe medale, drużyny puchary i książeczki od Policji. Policja dostarczy dmuchanego Policusia. Dla wszystkich będą drożdżówki oraz woda. W tym roku otrzymali piłki i słodki upominek ufundowany przez dyrektora PFRON Oddziału Opolskiego – relacjonuje Dawid Kamalski.
Po uroczystym otwarciu turnieju przez dyrektora Zespołu Szkół Specjalnych wystąpiły mażoretki z Dobrodzienia, a zaraz po nich pani mgr Żaneta Kobylańska absolwentka naszego wydziału, przygotowała dzieci, opiekunów i wolontariuszy do zawodów wspólną rozgrzewką. Rozgrzewka taneczna, jak co roku przygotowana przez panią Żanetę jest w rytmach dziecięcych piosenek, które zachęcają do wspólnej zabawy.
Następnie rozgrzane dzieci rozpoczęły konkurencje, które były dostosowane do ich możliwości i modyfikowane podczas zawodów, by każdy mógł skorzystać z rywalizacji i poznać swoje umiejętności, a przede wszystkim dobrze się bawił.
Konkurencje sportowe:
- Bieg przodem, przełożenie szarfy
- Bieg dookoła pachołka z przekazywaniem pałeczki sztafetowej
- Bieg do połowy boiska, obrót – bieg do pachołka i z powrotem
- 1 os. bieg z piłką lekarską, zostawia ją przy pachołku, 2 os. zabiera piłkę,
- Bieg z piłką korekcyjną trzymając ją nad głową;
- Kozłowanie piłki korekcyjnej;
- Bieg z ringiem na głowie
- Bieg z przejściem pod przeszkodą
- Toczenie piłki korekcyjnej
- Bieg z podskokami przez przeszkody
- Prowadzenie piłeczki tenisowej kijem hokejowym
- Bieg z ringiem, które nakładamy na pachołek
- Przejście pajączkiem przodem i tyłem trzymając piłkę na brzuchu
- Sztafeta drużynowa.
X Integracyjny Turniej Gier i Zabaw dla najmłodszych „Szybciej, Razem, Dalej” odbył się pod patronatem:
– Komendy Miejskiej Policji w Opolu,
– Wojewódzkiego Towarzystwa Walki z Kalectwem,
– MOZ – NSZZ ”SOLIDARNOŚĆ” przy Elektrowni Opole
– Dziekana Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii, Politechniki Opolskiej
– Rektora Politechniki Opolskiej
Przedszkolaki dzielnie spisały się podczas turnieju. Starały się bardzo wykonywać wszystkie konkurencje dokładnie, szybko, by uzyskać ten upragniony medal. Niejeden zawodnik zaskoczył opiekunów swoim sportowym talentem, zaangażowaniem oraz zachowaniem fary-play J. Dzieci wyjechały do swoich domów z medalami na piersi, dumni, że zostali ogłoszeni zwycięzcami.
My zapraszamy za rok na kolejny XI Turniej Gier i Zabaw dla najmłodszych „Szybciej, Razem, Dalej” oczywiście na Politechnikę Opolską.
Ale na pewno niektórych z tych uczestników będziemy mogli oglądać podczas kolejnych organizowanych zawodów na WWFiF z Grupą Azoty Przedszkoliada Tour 2019 r. w kwietniu i podczas V edycji zawodów sportowych z udziałem dzieci, młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnościami pn, Politechnika Opolska Osobom z Niepełnosprawnościami, które odbędą się w maju 2019 roku, dla wszystkich chętnych o najmniejszych możliwościach z województwa opolskiego.
Ze sportowymi pozdrowieniami –