Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2018/2019 Medalem Politechniki Opolskiej wyróżniono:
Wojewoda Opolski. Od początku pełnienia swoich obowiązków, czyli od 2015 r. jest stałym partnerem Politechniki Opolskiej w jej strategicznych projektach. Do najważniejszych, wspólnych przedsięwzięć należy bez wątpienia organizacja Międzynarodowej Konferencji Polsko-Chińskiej One Belt One Road – wiele szans, wiele możliwości z udziałem ambasadora CHRL, doradcy prezydenta RP, rektora Politechniki Pekińskiej i ok. dwustu gości reprezentujących środowisko biznesu, polityki i nauki obu krajów, podczas której dyskutowano o udziale województwa i uczelni w budowie tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku. Proakademickie działania wojewody znacznie wykraczają poza obowiązki wynikające z pełnionego urzędu, a jego stała obecność nie tylko na uroczystościach o charakterze państwowym, jak inauguracja roku, ale też na spotkaniach z młodzieżą (np. podczas Salonu Maturzystów i Dni Polsko-Ukraińskich) pracownikami (uczelniane opłatki i jubileusze), czy podczas ważnych wydarzeń społecznych (jak olimpiada dla osób niepełnosprawnych) świadczy o jego autentycznym zaangażowaniu w sprawy środowiska uczelni.
Poseł na sejm VIII kadencji, który zgodnie z oficjalnymi statystykami wykazuje największą aktywność pośród wszystkich reprezentantów Opolszczyzny. W Warszawie jest wiceprzewodniczącym Polsko-Chińskiej Grupy Parlamentarnej, aktywnie wspierającym dążenia opolskiego środowiska akademickiego, w tym rozwój współpracy pomiędzy politechniką a Krajem Środka. Przez kilka lat był pracownikiem administracyjnym, a potem dydaktycznym na naszej uczelni, jednak w jej historii zaznaczył się jako współautor utworzenia Instytutu Konfucjusza przy Politechnice Opolskiej. W starania o sprowadzenie do Opola tej egzotycznej wówczas, a tak ważniej dziś jednostki zaangażowany był jako członek Zarządu Województwa Opolskiego.
Wieloletni prezes Opolskiej Izby Gospodarczej, który najlepiej w całym regionie rozumie i wspiera ideę Politechniki Opolskiej jako uczelni użytecznej dla przemysłu. Dzięki jego konsultacjom i wspólnie wypracowanym rozwiązaniom (m.in. programowi klas patronackich) politechnice z coraz większą skutecznością udaje się kształcić kadry dla rodzimego biznesu, dostosowywać badania, aby przynosiły korzyści przemysłowi i jeszcze ściślej powiązać naukę z gospodarką. Jako organizator konkursu Laurów Umiejętności i Kompetencji honorującego najbardziej utalentowanych przedsiębiorców, menadżerów i osoby wspierające opolską gospodarkę, Henryk Galwas od lat kreuje kierunki jej rozwoju.
Ambasador Kazachstanu, orędownik polsko-kazachskiej współpracy akademickiej, przyjaciel Politechniki Opolskiej. Bezpośrednim owocem wsparcia, jakiego ambasador udzielił władzom uczelni, jest przyjazd na studia dwudziestu jeden Kazachów, którzy od nowego roku akademickiego podejmą naukę w języku polskim. Grupa, której liczebność odpowiada wielkości niejednego kierunku, przynosi uczelni prestiż umiędzynarodowienia, kulturową wartość i też spory kapitał z programu wymiany zagranicznej. Otwiera również drogę dla kolejnych, ambitnych osób z Azji, które mogą być odpowiedzią na niż demograficzny. Co ciekawe, ambasador Margułanem Baimukhanem niejako przetarł drogę swoim młodym krajanom, ucząc się przed dwudziestoma pięcioma laty w Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców działającym przy ówczesnej Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu. Ambasador wybrał co prawda studia w Krakowie, ale podczas kursu mieszkał w akademiku Pryzma i wspomina Opole z rozrzewnieniem.
Autorytet w dziedzinie elektrotechniki, związany z uczelnią praktycznie od początku jej istnienia, rozsławił Politechnikę Opolską jako inicjator jedynej w kraju Pracowni Historycznej Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Pracownia ma za zadanie badanie dziejów elektryki i elektryków. Prof. Hickiewicz jest pionierem popularyzacji historii elektrotechniki i biografistą jej słynnych przedstawicieli. Nazywany jest ,,Janem Długoszem polskiej elektryki”. Jako współtwórca Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, wychowawca całych pokoleń inżynierów i naukowców, współpracownik przemysłu energetycznego i zasłużony ekspert, który wprowadził nowe techniki diagnostyczne w wielu, polskich elektrowniach – sam zasługuje na miejsce w książce!