Eksperci Polskiej Komisji Akredytacyjnej przyznali, po raz kolejny, pozytywną ocenę programową dla kierunku mechanika i budowa maszyn – I i II stopnia – prowadzonego na Wydziale Mechanicznym. W ocenie podkreślono działalność prostudencką, współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym oraz nowoczesną infrastrukturę dydaktyczną i badawczą. Pozytywna ocena będzie obowiązywała do roku akademickiego 2028/2029.
– Wynik akredytacji to efekt ciężkiej pracy i zaangażowania dużej grupy osób, również spoza Wydziału. To dzięki nim,każde z wymaganych dziesięciu kryteriów zostało ocenione pozytywnie, bez negatywnych uwag. Jednak co szczególnie nas cieszy, to zwrócenie uwagi przez członków PKA na tzw. dobre praktyki – podkreśla dr inż. Jacek Wydrych, prodziekan ds. dydaktyki Wydziału Mechanicznego. – Według opinii ekspertów mamy kompleksowy i bardzo dobry system wspierania i rozwijania kwalifikacji dydaktycznych nauczycieli. Zwrócono także uwagę na skuteczność funkcjonowania systemu, który wykorzystuje opinię studentów przy rozwijaniu bazy dydaktycznej i infrastrukturalnej. Chodzi o to, że wsłuchujemy się w głos studentów, staramy się ich angażować, gdzie tylko możemy. Przykładem tu może być pokój zwany chillroomem, w którym studenci mogą odpocząć, spotkać się, i który został zorganizowany na bazie pomysłu i projektu studentów, a wykonany już przez Wydział. Kolejnym przykładem jest zrealizowanie, także po sugestii studentów, dodatkowych kursów, chociażby z Excella dla zaawansowanych. Niezwykle istotną kwestią, również docenioną przez zewnętrznych ekspertów jest współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym w konstruowaniu programu studiów – to przede wszystkim znaczna skala realizacji prac dyplomowych we współpracy z zakładami przemysłowymi i projektowymi, w ramach których studenci rozwiązują rzeczywiste problemy naukowe i praktyczne.

– Koniecznie trzeba podkreślić, że dostęp studentów mechaniki i budowy maszyn do solidnej infrastruktury to też efekt realizowanych przez lata na Wydziale badań naukowych. Ponadto, przypomnijmy, że nasza inżynieria mechaniczna, jako dyscyplina, całkiem niedawno otrzymała prestiżową kategorię A. To wszystko sprawia, że oferta Wydziału Mechanicznego jest bardzo atrakcyjna, a absolwent – inżynier, magister inżynier – nie będzie narzekać na brak ofert pracy. Rynek pracy jest w tym zakresie bardzo chłonny. Podkreślmy, że studenci, których tu kształcimy to najczęściej przyszli projektanci, osoby z nadzoru, z utrzymania ruchu, czy konstruktorzy. Większość z nich pracę znajduje już podczas studiów. Jest ogromna potrzeba ludzi z technicznym wykształceniem i to dla młodzieży, która teraz, po maturze, zastanawia się nad swoją przyszłością, to bardzo dobra informacja – kończy dr inż. Jacek Wydrych.