26 marca 2018 roku na Wydziale Mechanicznym w godzinach wieczornych już po raz drugi wspólnymi siłami studentów oraz pracowników zorganizowano grę terenową „Mechaniczny by Night – Challenge Szkół”.
Dziesięć odważnych czteroosobowych drużyn z siedmiu szkół województwa opolskiego i śląskiego stanęło do rywalizacji. Najlepszych wyników, a przede wszystkim dobrej zabawy zagrzewając uczniów do walki, życzył dziekan Wydziału Mechanicznego prof. Janusz Pospolita. W pierwszej konkurencji polegającej na zbudowaniu z modeliny skrzydła samolotu o optymalnych parametrach aerodynamicznych zmierzyły się równocześnie wszystkie drużyny. Piętnaście minut wytężonej pracy umysłowo-manualnej wystarczyło do wykonania modelu, który następnie poddano testom w tunelu aerodynamicznym.
Organizatorzy tak zaplanowali przebieg gry, aby w każdym kolejnym zadaniu rywalizowały ze sobą inne drużyny, dzięki czemu miały możliwość poznania mocnych i słabszych stron przeciwników. Interdyscyplinarność konkurencji pozwoliła uczniom wykazać się wiedzą ogólną i techniczną oraz wcielić kolejno w rolę konstruktorów budowli z makaronu i plasteliny zdolnej przenieść imponujące obciążenia, technika chemika analizującego z powodzeniem skład próbek wody czy też pilota drona w emocjonującym „Gwiezdnym wyścigu”.
Celne oko i odrobina szczęścia okazały się niezbędne, by z wysoką punktacją zakończyć rywalizację z zakresu mechaniki płynów i to zarówno w wodzie, jak i w powietrzu. Testy zużycia paliwa przy różnych prędkościach obrotowych silnika dały wskazówkę, jak oszczędzając paliwo na przysłowiowej „kropelce” dojechać do stacji paliw. Zwieńczeniem zawodów była konkurencja przygotowana i prowadzona przez studentów SKN „Skruber”, która polegała na przepompowaniu wody pomiędzy dwoma zbiornikami za pomocą śruby Archimedesa. Ze sportowej rywalizacji i uzyskanych wyników końcowych z pewnością sam Archimedes byłby dumny.
Profesjonalna oprawa muzyczna i świetlna przygotowana przez profesjonalnego DJ-a, studenta Wydziału Mechanicznego, nadała klimat całej imprezie. Domowe wypieki, ciasta, ciasteczka i przekąski przygotowane przez studentki i pracowników wydziału dały dodatkową energię do rywalizacji.
Ceremonię ogłoszenia wyników, poprowadził główny organizator tego wydarzenia dr inż. Grzegorz Borsuk. Przygotowana przez dr inż. Jacka Wydrycha prezentacja wyników rywalizacji wzorem Eurowizji pozwoliła na bieżąco obserwować przetasowania w rankingu i zmiany lidera po każdej konkurencji, co dodatkowo podsycało emocje.
Dziekan Wydziału Mechanicznego uhonorował rywalizujące drużyny pamiątkowymi statuetkami wykonanymi z elementów maszyn przez naszego studenta. Podziękował także nauczycielom będącym opiekunami rywalizujących drużyn za przybycie gratulując sukcesu oraz zdolnej młodzieży. Zwycięska drużyna Mechanicy-Racibórz z Raciborza dodatkowo otrzymała nagrodę główną w postaci drona.
Fantastyczna zabawa była udziałem nie tylko uczestników turnieju ale także zaangażowanych w organizację studentów i pracowników, pokazując że Wydział Mechaniczny Politechniki Opolskiej to nie tylko miejsce zdobywania wiedzy, rozwoju kreatywności ale także miejsce efektywnej współpracy bez względu na wiek, doświadczenie czy tytuł naukowy.
Poniżej przedstawiamy składy drużyn i jeszcze raz dziękujemy wszystkim uczniom, że zechcieli wziąć udział w turnieju „Mechaniczny by Night – Challenge Szkół”. Gratulujemy im wiedzy, bo była naprawdę na Najwyższym Mechanicznym Poziomie!
I miejsce i Nagrodę Główną (Dron) wywalczyli:
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” z Raciborza, w składzie:
Szymon Gaczyński
Patryk Marcalik
Benjamin Staniek
Mateusz Tomala
II miejsce
Zespół Szkół Mechanicznych w Opolu, w składzie:
Alan Kura
Sebastian Rosoł
Krzysztof Rępalski
Mateusz Żuk
III miejsce:
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” z Raciborza, w składzie:
Grzegorz Dreszer
Witold Głogowski
Natalia Nienartowicz
Kacper Sobek
Miejsca poza podium (kolejność przypadkowa):
– II Liceum Ogólnokształcące w Brzegu, w składzie: Grzegorz Demski, Gabriela Mikina, Karolina Rupa, Marcel Stanek
– Zespół Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr V w Opolu, w składzie: Wiktoria Baranowska, Krzysztof Krawczyk, Alicja Myśliwiec, Aleksander Wicher
– II Liceum Ogólnokształcące w Brzegu, w składzie: Paweł Buras, Mateusz Bystroński, Mateusz Guzenda, Michał Jarosz
– Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu w składzie: Teresa Skrzipczyk, Paulina Skrzypczyk, Dawid Wicher, Michał Wodziński
– Zespół Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr V w Opolu, w składzie: Kacper Kazimierski, Marcin Macewicz, Paulina Sańczuk, Ewa Strojanowska
– Zespół Szkół Zawodowych im. Piastów Śląskich w Krapkowicach, w składzie: Piotr Anioł, Wojciech Daniszewski, Tomasz Obernichin, Kamil Surga
– Zespół Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu, w składzie: Rafał Ignacy, Sebastian Nieświec, Stefan Tomala, Mikołaj Żytyński