22 kwietnia, w Dniu Ziemi, w wielu miastach na całym świecie organizowany jest Marsz dla Nauki (March for Science). Największy marsz odbędzie się w Waszyngtonie; zarejestrowano ponadto prawie 500 marszów w innych miastach, w tym w wielu miastach europejskich; informacje o nich można znaleźć na stronach www:
- https://www.sciencemag.org/news/2017/02/marches-science-one-global-interactive-map,
- https://www.sciencemag.org/news/2017/02/european-researchers-spin-sister-marches-science-least-eight-countries.
Najnowsze informacje o Marszu można znaleźć w weekendowym wydaniu University World News.
Celem marszów jest przypomnienie rządzącym i opinii publicznej o kluczowej roli nauki dla rozwoju społeczeństw. Są one też wyrazem protestu przeciwko negatywnemu postrzeganiu nauki, dyskredytowaniu, a niekiedy wręcz negowaniu jej osiągnięć.
Organizatorzy marszów w USA nie ukrywają, że protestują przeciwko polityce swojego nowego prezydenta, który dał się poznać jako osoba ignorująca, a wręcz negująca naukowe podejście do rozwiązywania kluczowych dla świata problemów.
Podczas spotkania sekretarzy generalnych krajowych konferencji rektorów w ramach dorocznej konferencji EUA w Bergen (5-7 kwietnia) dowiedzieliśmy się, że niektóre krajowe konferencje rektorów zaangażowały się we wspieranie Marszu dla Nauki. Francuska Konferencja Prezydentów Uniwersytetów (CPU) bierze udział w organizowaniu marszów w 15 miastach, Niemiecka Konferencja Rektorów (HRK) informuje i zachęca przedstawicieli środowiska akademickiego do udziału w marszach organizowanych w Niemczech. Marsze promują też konferencje rektorów w Irlandii, Austrii, Holandii i Belgii (Flandria).
W imieniu Przewodniczącego KRASP, rektora Jana Szmidta, przekazujemy społeczności akademickiej informację o tej ogólnoświatowej inicjatywie, zachęcamy do obserwowania jej przebiegu i przekazywania opinii odnośnie celowości podjęcia działań na rzecz zorganizowania w przyszłym roku Marszu dla Nauki w jednym lub większej liczbie ośrodków akademickich w naszym kraju.