W dniu 30 stycznia 2019 roku, na Wydziale Mechanicznym Politechniki Opolskiej, odbyło się posiedzenie komisji habilitacyjnej w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego nauk technicznych dr. Mariuszowi Prażmowskiemu w oparciu o ocenę dorobku naukowego, organizacyjnego i dydaktycznego, w tym osiągnięcia naukowego w postaci cyklu publikacji powiązanych tematycznie pt.: Udoskonalenie technologii zgrzewania wybuchowego w odniesieniu do własności mechanicznych i mikrostruktury złączy metal reaktywny-stal.
Recenzentami w postępowaniu habilitacyjnym byli: prof. dr hab. inż. Zbigniew Gronostajski
z Politechniki Wrocławskiej, prof. dr hab. inż. Andrzej Kolasa z Politechniki Warszawskiej oraz prof. dr hab. inż. Jan Pilarczyk z Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach. Przewodniczącym komisji habilitacyjnej był prof. dr hab. inż. Józef Gawlik z Politechniki Krakowskiej, a sekretarzem dr hab. inż. Joanna Małecka. Komisję uzupełnili, jako członkowie prof. dr hab. inż. Maciej Pietrzyk z Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie oraz dr hab. inż. Lucjan Śnieżek, prof. nadzw. Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Stopień doktora habilitowanego na podstawie uchwały Rady Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej został nadany p. Mariuszowi Prażmowskiemu 27 lutego br.
Badania naukowe przedstawiające wkład własny do wiedzy o podstawach naukowych nanoszenia warstw z cyrkonu metodą wybuchową przedstawione w publikowanych pracach, ujęto w trzech grupach tematycznych:
- Własności mechaniczne bimetali i ich związek z charakterystyką strefy połączenia oraz mechanizmami odkształcenia,
- Właściwości mikrostruktury i przemiany fazowe w strefie połączenia,
- Właściwości funkcjonalne.
Do najważniejszych wniosków wynikających z badań i analiz składających się na osiągnięcie można zaliczyć:
- Udokumentowanie, że własności mechaniczne wytworzonych bimetali są silnie uzależnione od parametrów procesu tj. prędkości detonacji vD oraz odległości początkowej pomiędzy blachami h,
- W przypadku wszystkich analizowanych układów zaobserwowano umocnienie zarówno w materiale nakładanym, jak i podstawowym, które jest silnie uzależnione od parametrów procesu,
- Wykazanie, że w procesie spajania wybuchowego warstwy łączonych blach w pobliżu złącza ulegały odkształceniu plastycznemu przez ścinanie, a w wąskiej warstwie obserwowano wyraźny efekt rozdrobnienia ziarna w materiale nakładanym,
- Udokumentowanie, że uzyskanie trwałego połączenia o wysokich własnościach użytkowych ma charakter „połączenie metalurgicznego”, tzn. powstaje ono w wyniku stopienia ultracienkich warstw powierzchniowych łączonych materiałów,
- Wykazanie, że duża szybkość chłodzenia w strefie połączenia była główną przyczyną powstawania faz amorficzno/nanokrystalicznych wewnątrz obszarów przetopionych,
- Zaobserwowanie, że zastosowanie obróbki cieplnej wpływa na zmniejszenie umocnienia w materiale podstawowym, co jest związane z redukcją naprężeń spowodowanych działaniem bardzo dużych nacisków oraz gradientów temperatury występujących
w punkcie kolizji podczas procesu spajania wybuchowego, - Wykazanie, że na trwałość zmęczeniową układów warstwowych wpływa obecność obszarów przetopionych w złączu.
Dr hab. Mariusz Prażmowski jest zatrudniony na Wydziale Mechanicznym Politechniki Opolskiej od 1995r. W okresie pracy uczestniczył w realizacji 7 projektów badawczych finansowanych przez NCN w tym jednym z nich kierował. Był autorem i współautorem 81 publikacji w tym 15 ujętych w bazie Web of Science. Brał udział w 16 międzynarodowych i krajowych konferencjach naukowych wygłaszając na nich referaty oraz w 3 komitetach organizacyjnych konferencji.
W latach 2000-2008 był członkiem Rady Programowej Przeglądu Odlewnictwa, a obecnie jest recenzentem artykułów naukowych w krajowych i międzynarodowych czasopismach naukowo-technicznych. Obecnie pełni funkcję promotora pomocniczego pracy doktorskiej pt.: „Ocena wpływu obróbki cieplnej oraz przeróbki plastycznej na charakterystyki skrawalności materiału wielowarstwowego”, mgr inż. Michała Najwera, realizowanej w Katedrze Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji, Wydziału Mechanicznego, Politechniki Opolskiej.
Za działalność naukową otrzymał dwukrotnie nagrodę indywidualną J.M. Rektora Politechniki Opolskiej. Jestem członkiem Rady Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej w kadencji 2018-2020. Dr hab. Mariusz Prażmowski aktywnie uczestniczy we wszystkich aspektach działalności Katedry Inżynierii Materiałowej. W latach 2007 – 2009 pełnił obowiązki kierownika Katedry Materiałoznawstwa i Technologii Bezwiórowych.
Był założycielem Koła, a następnie Oddziału Opolskiego Stowarzyszenia Technicznego Odlewników Polskich w Opolu, a w latach 2000-2007 pełnił funkcję Prezesa Opolskiego oddziału tego Stowarzyszenia. Jest członkiem zarządu Oddziału Opolskiego Polskiego Towarzystwa Spawalniczego.
W latach 2007 – 2010 był redaktorem materiałów konferencyjnych Międzynarodowego Sympozjum Metody oceny struktury oraz własności materiałów i wyrobów. Przez wiele lat współpracuje z polskimi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi takimi jak Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN w Krakowie, Uniwersytet Techniczny w Ostrawie oraz Uniwersytet Techniczny w Brnie. Od 2010 roku współpracuje z Zakładem Technologii Wysokoenergetycznych EXPLOMET w Opolu w zakresie badania materiałów warstwowych zgrzewanych wybuchowo.
Oprócz działalności naukowo-badawczej i organizacyjnej, szczególnie istotną w karierze zawodowej dr hab. Mariusza Prażmowskiego jest działalność dydaktyczna. Prowadził lub aktualnie prowadzi zajęcia dla studentów I i II stopnia studiów stacjonarnych i niestacjonarnych Wydziału Mechanicznego na kierunkach: Mechanika i Budowa Maszyn, Mechatronika, Inżynieria Środowiska, Inżynieria Chemiczna i Procesowa, Energetyka.
Na potrzeby procesu dydaktycznego organizował laboratorium odlewnictwa, laboratorium komputerowych metod w technologiach bezwiórowych (z wykorzystaniem programu SolidCast), a także współpracował przy organizowaniu laboratorium spawalnictwa i obróbki cieplnej. Sprawował opiekę naukową nad 10 studentami, Wydziału Mechanicznego, realizującymi prace inżynierskie oraz magisterskie, a także był recenzentem 3 prac inżynierskich.
W wolnych chwilach oddaje się swoim pasjom, którymi są podróże, pływanie oraz jazda na rowerze.