Na Wydziale Mechanicznym sukces goni sukces!
Niewiele ponad cztery lata temu wydział, który posiadał już prawa doktoryzowania i habilitowania w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn, uzyskał prawa do nadawania stopnia doktora w dyscyplinie mechanika. Dwa i pół roku później prestiż wydziału wzrósł po raz kolejny, gdy został on wyróżniony przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych kategorią A po raz pierwszy w swej historii.
Minęły kolejne dwa lata, a Wydział Mechaniczny może się już pochwalić następnym osiągnięciem. Decyzją prezydium Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów Naukowych w dniu 27 czerwca br., w odpowiedzi na złożony wniosek, wydział otrzymał kolejne uprawnienia, tym razem habilitowania w dyscyplinie mechanika!
Tempo w jakim rozwija się wydział budzi podziw, którego nie kryli dziekani innych wydziałów, nawet ci pochodzący z innych uczelni, dając temu wyraz w trakcie uroczystej Rady Wydziału podczas składania gratulacji z okazji obchodzonego w maju jubileuszu 50-lecia Wydziału Mechanicznego dziekanowi prof. Tadeuszowi Łagodzie.
Najnowszy sukces Wydziału Mechanicznego nie byłby możliwy bez zespołowej pracy wszystkich pracowników wydziału – podkreśla dziekan prof. Tadeusz Łagoda – Tutaj należy po pierwsze podziękować wszystkim tym, którzy podjęli starania o uzyskanie habilitacji w dyscyplinie mechanika w różnych ośrodkach polskich mających już te uprawnienia. Habilitacje z mechaniki nasi naukowcy uzyskali na Politechnice Wrocławskiej, Politechnice Krakowskiej, Politechnice Częstochowskiej, Politechnice Warszawskiej i Wojskowej Akademii Technicznej, przy znaczącym wsparciu i poparciu kadry naukowej z tych liczących się ośrodków naukowych.
Kolejny ważny punkt, który był oddzielnie oceniany przez Centralną Komisję to wypromowani już doktorzy w dyscyplinie mechanika. Ta recenzja była też dla nas bardzo korzystna. W związku z tym należy podziękować promotorom doskonałych prac doktorskich i samym doktorom, którzy uzyskali doktorat z mechaniki na naszym wydziale. To był kolejny warunek konieczny, aby uzyskać nowe uprawnienia. Oczywiście wysoko oceniono również potencjał naukowy i laboratoryjny naszego wydziału, którego rozwój nadzorują kierownicy katedr.
Tak więc podziękowania należą się również byłym i obecnym kierownikom katedr. Nie byłoby też tego sukcesu bez wsparcia pracowników naukowych i administracyjnych całego wydziału oraz całego otoczenia zarówno tego z uczelni, otoczenia przemysłowego, jak i przychylności otoczenia naukowego dla naszego środowiska. Wszystkim tym osobom również serdecznie dziękuję.
Osiągnięcie tych uprawnień przesuwa nasz wydział wyżej w rankingu wydziałów mechanicznych, a przy kolejnej kategoryzacji zwiększa szansę na utrzymanie kategorii A, co wiąże się z dalszym dobrym finansowaniem badań naszych pracowników i w konsekwencji będzie się przyczyniać do dalszego rozwoju.