W minioną sobotę najmłodsi studenci Politechniki Opolskiej wysłuchali wykładu pt. ,,Człowiek, a środowisko – wzajemne oddziaływania” prowadzonego przez mgr inż. Emilię Steciów oraz mgr Małgorzatę Kozioł. Spotkanie odbyło się w ramach partnerskiego projektu pn. „Inwentaryzacje przyrodnicze kluczem do edukacji ekologicznej i ochrony bioróżnorodności w województwie opolskim”, realizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu, w ramach RPO WO na lata 2014-2020, którego jest liderem.
To była krótka podróż po wspólnym świecie przyrody i człowieka, który tworzy z nią nierozerwalną więź i historię. Istotne było, aby pokazać dzieciom zależność wzajemnych relacji i oddziaływań począwszy od dnia kiedy to człowiek pojawił się na Ziemi, aż do chwili obecnej.
Pogarszający się stan środowiska naturalnego jest tematem, który budzi coraz częściej niepokój zarówno wśród naukowców jak i społeczeństwa na całym świecie, o czym świadczy liczba zintensyfikowanych działań podejmowanych w ramach jego ochrony, do których należy również edukacja ekologiczna.
Najmłodsi uczestniczy DPO z uwagą wysłuchali wykładu o potędze przyrody i człowieka, zarówno w aspekcie rozwoju naukowo technologicznego jak i jego aktywności, powodującej szkody w środowisku naturalnym. Podkreślone zostało znaczenie przyrody w życiu każdego z nas oraz przypomniano o codziennych „drobnych uczynkach”, które mogą zmniejszyć ślad ekologiczny czyli koszt naszego „bycia” na Ziemi. Omówione zostały również zagadnienia dotyczące sposobów naprawiania szkód wyrządzonych przez ludzi poprzez np.: zagospodarowywanie zdegradowanych terenów, podejmowanie działań w zakresie ochrony bioróżnorodności (m.in. nasadzenia, dokarmianie ptaków, tworzenie oczek wodnych i zielonych tarasów). Wskazano korzyści płynące z segregacji odpadów, dającej im szanse na „drugie życie”. Zwrócono również uwagę na ekologiczne sposoby pozyskiwania energii.
Słuchacze bardzo chętnie uczestniczyli w dyskusjach i niejednokrotnie wykazali się dużą wiedzą. Dzieci są doskonałymi odbiorcami, potrafią w sposób aktywny, ale też zabawny opowiadać o swoich odczuciach, dzięki czemu każde spotkanie było wyjątkowe.
Po zakończeniu wykładu na najmłodszych studentów czekały jeszcze dwie niespodzianki, przygotowane przez partnerów naszego projektu. Każdy z uczestników DPO otrzymał komiks pt. „Cecylia poznaje ważek zwyczaje”, który został opracowany przez pracowników Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Dział Przyrody w Górze Św. Anny. Drugą niespodzianką było spotkanie z zespołami kameralnymi Filharmonii Opolskiej: Opole Brass oraz Con amore, które swoimi występami wprowadziły dzieci i ich rodziców w niezapomniany świat instrumentów, muzyki i bajek.