Kolejną – po piątkowym panelu dyskusyjnym – odsłoną obchodów Światowych Dni Wody na Politechnice Opolskiej była konferencja naukowa o pożytecznych mikroorganizmach i ich wpływie na środowisko wodne.
W Opolskich Spotkaniach z Mikroorganizmami, które odbyły się 22 marca w Łączniku, wzięli udział naukowcy, przedsiębiorcy rolni i studenci. Organizatorami konferencji były: Katedra Inżynierii Biosysytemów z Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki oraz Dolnośląskie Centrum Mikroorganizmów, które wsparł opolski odział KRUS oraz Izba Rolnicza w Opolu.
Tamat biologizacji rolnictwa oraz pożytków płynących z obecności specjalnych bakterii i grzybów w glebie, wodzie, paszach, czy magazynach zbóż – jest na uczelni obecny już od wielu lat. Na wspólne obrady, wymianę doświadczeń i przedstawienie najnowszych wyników badań w zakresie tzw. probiotechnologii organizator konferecnji – prof. Katarzyna Szwedziak zaprosiła teoretyków i praktyków już po raz piąty.
Tegoroczne spotkanie objęło głównie zagadnienia związane z wodą – również w aspekcie filozoficznym – jak zwykle można też było nabyć specjalne preparaty do domu, gospodarstwa i lodówki: skuteczną alternatywę dla ,,chemii”.
Konferencję otworzył rektor Politechniki Opolskiej Marek Tukiendorf – profesor inżynierii rolniczej.