W zorganizowanym przez ifm ecolink weekendowym hackatonie, studenci – programiści zmierzyli się z konkretnym, inżynierskim problemem: jak przy pomocy zdalnie sterowanej pompy i zaworu napełnić, a potem opróżnić zbiornik z wodą. Był to pierwszy tego rodzaju konkurs w regionie.
Dziesięć, czteroosobowych zespołów miało na rozwiązanie zadania półtorej doby, ale przed dwoma tygodniami organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników na szkoleniową „rozgrzewkę”, która z pewnością pomogła w tym trudnym wyzwaniu łączącym pracę nad softwerem z koncepcją urządzenia technicznego.
Propozycje hackatończyków ocenili pracownicy ifm oraz naukowcy naszej uczelni, którzy wynoszącą 10 tysięcy zł pulę nagród postanowili rozdysponować pomiędzy trzema drużynami:
-
- miejsce – Majsterklepki (Politechnika Opolska)
- miejsce – SENSO (Politechnika Śląska)
- miejsce MELTA Force (Politechnika Opolska)
Współorganizatorem tego przedsięwzięcia była Politechnika Opolska i Park Naukowo-Technologiczny w Opolu zaś Partnerami Technicznymi firmy: STMicroelectronics, Farnell – An Avnet Company oraz Weidinger. Więcej szczegółów na stronie wydarzenia: https://www.ifm-hackathon.pl/
ifm ecolink organizując wydarzenie ifm Hackathon dało możliwość studentom, kierunków ścisłych i technicznych, sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności w projektowaniu układów elektronicznych (analogowych i cyfrowych) w programie typu EDA, lutowaniu i uruchamianiu płytek PCB, budowaniu oprogramowania typu Embedded na płytkach rozwojowych z mikrokontrolerem STM32 oraz tworzeniu systemów sterowania i wizualizacji procesu z wykorzystaniem mikrokomputera Raspberry Pi 3 B+ i środowiska Node-RED lub CODESYS (IEC 61131-3). ifm Hackathon było również miejscem do nabycia nowych kompetencji zawodowych aktualnie pożądanych na rynku pracy oraz poznania najnowszych rozwiązań w Przemyśle 4.0.
Górne zdjęcie – fb Opole