Symboliczny czek na trzy tysiące złotych otrzymała Luiza Staś, studentka wzornictwa przemysłowego, która zwyciężyła
w konkursie na zaprojektowanie obuwia bezpiecznego. Konkurs dla studentów politechniki zorganizowało PPO Strzelce Opolskie, lider na rynku obuwia bezpiecznego, które zapowiada, że zwycięski projekt zostanie wdrożony w produkcji.
– Dla ośrodka akademickiego to największa duma, że jeszcze na etapie nauki nasi studenci przekuwają swoją wiedzę, doświadczenie w konkretne rozwiązania. Spodziewaliśmy się, że w konkursie na projekt obuwia bezpiecznego wezmą udział tylko studenci wzornictwa przemysłowego, tymczasem wśród laureatów, co bardzo cieszy, jest także studentka administracji – podkreśla prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej, który zaznacza, że zwycięski projekt wiąże się nie tylko z nagrodą finansową, ale także będzie wdrożony w produkcji. – To projekt, który może być albo adaptowalny do poziomu zupełnie nowego buta w naszej kolekcji, albo może być reedycją modelu, który już istnieje, jeżeli chodzi o warstwę wizualną. Firmy produkcyjne poszukują nowych pomysłów, kreatywnych rozwiązań, świeżego spojrzenia. To wszystko znajdziemy w pracach, które wpłynęły w ramach konkursu. Było ich kilkanaście. Poziom prac był bardzo wysoki zarówno pod względem estetycznym jak i technicznym – mówi Mateusz Magdziarz, dyrektor PPO Strzelce Opolskie, lidera na rynku obuwia bezpiecznego, które zorganizowało dla studentów politechniki konkurs na zaprojektowanie obuwia bezpiecznego.
Pierwsze miejsce oraz – poza zapowiedzią wdrożenia do produkcji – trzy tysiące złotych nagrody zdobyła Luiza Staś. – To była bardzo spontaniczna decyzja. Wzięłam udział w konkursie w zasadzie w ostatniej chwili. Studiuję wzornictwo przemysłowe na Wydziale Mechanicznym, zajmuję się projektowaniem, więc postanowiłam przelać swoje wizje na papier. Na początku sprawdziłam rynek, zobaczyłam jakie są oferty, zauważyłam, że buty bezpieczne są szare, czarne, nudne, czasem mają tylko kolorowe wstawki. Postanowiłam zaprojektować kolorowy but, wprowadziłam kilka estetycznych elementów, dzięki którym but nie jest nudny jak większość dostępnych na rynku. Wzięłam pod uwagę także aspekt bezpieczeństwa, but ma grubą podeszwę, z przodu jest metalowa wkładka, która chroni palce – opisuje Luiza Staś. – Fajnie będzie mieć w szafie zaprojektowane przez siebie buty – uśmiecha się laureatka konkursu.
Drugie miejsce i dwa tysiące złotych nagrody przypadło Natalii Pilarskiej, także studentce wzornictwa przemysłowego. – Jestem bardzo zaskoczona nagrodą. Postanowiłam spróbować swoich sił, wnieść trochę damskiego spojrzenia na projekt buta bezpiecznego. Inspirowałam się kolorami natury, zastosowałam zieleń, odcienie szarości – relacjonuje Natalia Pilarska.
Małgorzata Kumorek, studentka administracji, laureatka trzeciego miejsca – oraz tysiąca złotych – mówi krótko: Miałam natchnienie. – Bardzo dawno temu jeszcze w gimnazjum, podstawówce dużo rysowałam. Przez lata to zanikło. Po prostu postanowiłam spróbować swoich sił – przyznaje Małgorzata Kumorek.
– Bardzo się cieszymy, że firmy z otoczenia społeczno-gospodarczego dostrzegają nasze działania, efekty prac. Dla studenta to niesamowita nobilitacja, ze projekt jeszcze na etapie studiowania został zauważony i wdrożony do produkcji – podsumowuje dr inż. Małgorzata Futkowska, przewodnicząca rady dydaktycznej wzornictwa przemysłowego.
Konkurs na zaprojektowanie buta bezpiecznego to początek współpracy Politechniki Opolskiej z PPO Strzelce Opolskie. Drugim etapem kooperacji jest staż dla najlepszych studentów wzornictwa przemysłowego. Sam konkurs będzie cyklicznie powtarzany.