Biblioteka pragnie zaprezentować biografię jednego z najsłynniejszych architektów w historii.
„Le Corbusier był pierwszym prawdziwym architektem celebrytą, który wniósł tę profesję na wyżyny sławy, jako obecny publicznie intelektualista i jeden z największych autorytetów. Był pionierem, jeśli chodzi o autopromocję, reklamę i przekazywanie swoich idei; jego pięć zasad architektury – od uwolnienia parteru po wolny plan – było typowym przykładem sprowadzenia skomplikowanych kwestii do prostoty sloganu. Jego podejście do budowania było całościowe – nie chodziło tylko o styl architektoniczny, ale o spójny system przekonań i standardów obejmujących transport, ekonomię, politykę, usługi, szczęście, zdrowie społeczeństwa oraz tanie budownictwo mieszkaniowe. Jego recepta na nowy sposób życia zaczęła się od Modulora, kanonu, który zadecydował o kształcie pojedynczego mieszkania, a potem wraz ze zwiększeniem skali, również skupisk domów, miejsc pracy i usług składających się na całe miasta”[A. Flint, Le Corbusier : architekt jutra, przeł. D. Cieśla-Szymańska, Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa 2017].
Prace Le Corbusiera przenika wizja miasta przyszłości jako potężnej i pełnej spokoju metropolii otoczonej przestrzenią zieleni. Poznawanie wnętrza budynków powinno zaś przypominać architektoniczną przechadzkę, czasoprzestrzenne doświadczenie jako kreację miejsca przystosowanego do ruchów człowieka.
Anthony Flint, dedykując niniejszą książkę „wszystkim buntowniczym duchom”, łączy fakty z elementami fikcji, prostotę i złożoność, tworząc nowe, świeże spojrzenie na życie i dzieło Le Corbusiera.
Książka dostępna w Bibliotece Głównej oraz Bibliotece Wydziału Budownictwa i Architektury.
Przy okazji przypominamy o trwającym konkursie na aranżację „laptopowni” w Bibliotece Głównej !