Kolekcja lamp rentgenowskich zgromadzona w uczelnianym muzeum, licząc ponad tysiąc eksponatów i będąc globalnym unikatem, ma nie tylko światowy rozmach, ale i światowy rozgłos.
O zbiorach rozkwitajacych pod opieką dra Grzegorza Jezierskiego na swoich stronach (i – jak w wypadku USA, ścianach) informuje wiele zagranicznych instytucji naukowych, muzealnych i przemysłowych. Wśród nich znajduje się:
- Argonne National Laboratories (ANL) k/Chicago największa, amerykańska placówka badawczo-rozwojowa, utworzona jeszcze w czasie II wojny światowej, w związku z projektem budowy bomby atomowej,
- Belgijskie Muzeum Radiologii w Brukseli
- australijska firma AXT, producent lamp rentgenowskich
- niemiecka firma Petrick GmbH, producent lamp rentgenowskich
- włoskie Aifm Museo Virtuale, wirtualne muzeum fizyki medycznej, zrywające ze stereotypem przysypanych kurzem eksponatów
- muzeum kijowskiego National Technical University of Ukraine, którego dyrektorka – prof. Natalia Pisarewska – była konsultantem organizacji i gościem otwarcia muzeum Politechniki Opolskiej w 2011 r.
- oraz strona dotycząca ,,X-ray optics” prowadzona przez dr Arndt Last z Karlsruhe.Jak powiedziała prof. Pisarewska obraz naukowego dorobku ludzkości byłby niekompletny, gdyby nie jego historia, przechowywana w europejskich muzeach uniwersyteckich. Dobrze, że jeden z ,,puzzli” składających na naszą wiedzę techniczną, jest tak łatwo dostępny i zamiast przyglądać mu się przez internet – jak Amerykanie, Autrstralijczycy, Niemcy, Włosi, Belgowie i Ukraińcy, możemy go dotknąć i osobiście porozmawiać z jego znawcą.Wystarczy umówić się na spotkanie!
Wirtualny spacer