Dziś chcemy się pochwalić jednym z laboratoriów Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki, które powstało w ramach projektu „Optymalizacja parametryczna obróbki skrawaniem materiałów trudnoobrabialnych z uwzględnieniem kryterium jakości technologicznej warstwy wierzchniej – doposażenie laboratorium Katedry Inżynierii i Bezpieczeństwa Pracy Politechniki Opolskiej w Opolu”
Laboratorium oceny stanu technologicznej warstwy wierzchniej, wyposażone zostało w nowoczesne aparaturę pomiarową – Alicona InfiniteFocus G4.
Alicona InfiniteFocus G4 jest uniwersalnym, dokładnym i szybkim systemem optycznym do pomiaru 3D. Umożliwia wykonywanie pomiarów geometrii, profilu i chropowatości, wykorzystując technologię różnicowania ogniskowego (Focus-Variation). Przedmioty mierzone mogą być wykonane z materiałów o bardzo różnej chropowatości i refleksyjności. Alicona oferuje technikę, która łączy w sobie funkcjonalność współrzędnościowej techniki pomiarowej (CMM) w skali mikro z systemem do pomiaru struktury i nierówności powierzchni.
Wyposażenie 5-osiowego optycznego systemu pomiarowego przedstawiono na poniższym rysunku.
System pomiarowy wyposażony jest w:
- – w monitory, na których wyświetlane są wyniki pomiarów oraz wykorzystywane oprogramowanie wykorzystywane do obróbki uzyskanych danych,
- – stację roboczą (komputer z oprogramowaniem zbierającym dane pomiarowe, które podlegają obróbce cyfrowej i dalszej analizie),
- – optyczny system pomiarowy złożony z układu obiektywów o powiększeniu 2.5x, 5.0x, 10x, 20x, 50x i 100x umieszczonych na obrotowym rewolwerze oraz płaskiego stołu roboczego z przemieszczeniem wzdłuż osi X-Y) oraz z dodatkowego układu obrotowego Real 3D.
Laboratorium jest tylko częścią bazy technicznej, którą pracownicy i studenci wykorzystują na Wydziale Inżynierii Produkcji i Logistyki. Niebawem kolejne odsłony.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą edukacyjną!
REKRUTACJA