Miło nam poinformować, że w związku z modernizacją budynku nr 3 w II kampusie Politechniki Opolskiej i powołaniem do życia nowych laboratoriów, Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki wzbogaci się o nowoczesne Laboratorium NeuroScience.
Laboratorium zostanie wyposażone w wysokiej klasy sprzęt do pomiarów sygnałów elektroencefalograficznych i będzie jednym z nielicznych w Polsce o takim profilu. Tym samym już w roku akademickim 2015/2016 każdy student Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej, będzie mógł zbadać, jak duży potencjał tkwi w rozwijającej się w sposób dynamiczny technologii mózg-komputer. Każde stanowisko laboratoryjne będzie wyposażone w urządzenie do akwizycji danych i ich przetwarzania on-line wraz z oprogramowaniem do wizualizacji aktywności pracy mózgu.
Studenci będą mogli wykorzystywać zarchiwizowane dane do sterowania obiektami rzeczywistymi w postaci na przykład robotów mobilnych. Warto przy tym wspomnieć, że już na chwilę obecną dyplomanci w Instytucie Automatyki i Informatyki, pracują nad tego typu rozwiązaniami, pisząc aplikacje pod system Android, przetwarzając jednocześnie dane z urządzeń opartych o technologię mózg-komputer.
Na studiach II stopnia na kierunku automatyka i robotyka w ramach prowadzonych prac nad formułowaniem nowych siatek studiów ww. kierunku, zaplanowano przedmiot wybieralny pod nazwą: Problemy Neuroinformatyki w zastosowaniach automatyki, na którym to studenci w ramach zajęć projektowych będę poszerzali swoją wiedzę o zagadnienia modelowania i akwizycji danych biomedycznych.
Będzie to szczególnie istotne ze względu na charakter studiów drugiego stopnia, które to oprócz zagadnień stricte technicznych do zastosowań w przemyśle, uczą także: analizy, przetwarzania i wnioskowania.
Laboratorium NeuroScience bazuje na neuroinformatyce, tym samym będzie także otwarte dla studentów kierunku informatyka. Już w roku akademickim 2013/2014 studenci na jednym z wykładów z Technologii informacyjnej na kierunku informatyka podczas pierwszego roku studiów mogli zobaczyć, jak w praktyce działa sterowanie w oparciu o interfejs mózg-komputer.
Laboratorium NeuroScience to nie jedyny krok Politechniki Opolskiej rozwijający tą dziedzinę nauk technicznych. W roku 2014 Wydawnictwo Politechniki Opolskiej wydało podręcznik akademicki pt.: „Interfejsy mózg-komputer. Neuroinformatyka”, w którym to każdy pasjonat technologii BCI (ang. Brain Computer Interfaces) znajdzie wiele ciekawych informacji.
Osoby zainteresowane tematyką neuroinformatyki, mogą także poszerzać swoją wiedzę na organizowanej przez Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej konferencji popularno-naukowej Mózg-Komputer, która w ubiegłorocznej odsłonie zgromadziła ponad 500 uczestników, w tym młodzież ze szkół średnich miasta Opola. Dowodzi to jak duże jest zainteresowanie wiedzą z tego zakresu.
Od redakcji: O interfejsie mózg-komputer autor pisał dla naszego portalu w marcu zeszłego roku. https://wu.po.opole.pl/interfejsy-mozg-komputer/ Zachęcamy do odświeżenia wiedzy na ten temat!