Prezentujemy naszą kolejną, nowoczesną pracownię, tym razem z Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki.
Jak wyjaśnia mgr inż. Ryszard Serafin z WIPiL – Laboratorium digitalizacji, prototypowania nowych wyrobów i przetwarzania cyfrowego 3D, oferuje studentom poznanie możliwości tworzenia przestrzennych obiektów 3D poczynając od fazy skanowania przez modelowanie do końcowego wydruku modelu.
Technologia i sprzęt, jaki posiadamy to m.in. nowoczesny skaner 3D, który umożliwia zapis obiektów przestrzennych w formacie cyfrowym. Siatka trójkątów i tekstura, jaką otrzymujemy po zeskanowaniu jest elementem wyjściowym do dalszego przetwarzania. Nowoczesne i zaawansowane oprogramowanie Autodesk Inventor pozwala na modyfikację zeskanowanych części maszyn, brył i innych obiektów oraz dopracowanie szczegółów modelu w specjalistycznych środowiskach programu Inventor 3D. Przykładowym środowiskiem może być przygotowanie wizualizacji i animacji takiego obiektu, czy też mamy możliwość nałożenia odpowiednich tekstur, które powodują efekt wiernego odtworzenia modelu tak jakby znajdował się w świecie rzeczywistym. W innych modułach możemy przygotowywać np. dokumentację techniczną przetwarzanych obiektów.
Po dopracowaniu ostatecznych poprawek mamy możliwość przeniesienia modelu cyfrowego do wydruku na drukarce 3D, którą również dysponujemy. Drukarka w stosunkowo krótkim czasie, ponieważ może to być nawet kilkanaście minut, daje możliwość obejrzenia gotowego elementu na żywo. Możliwe jest również natychmiastowe zastosowanie drukowanej części w złożeniu projektowanego zespołu.
Wszystkie wyżej opisane etapy, takiego procesu prototypowania nowego produktu prowadzimy w naszym nowoczesnym laboratorium.