Wszystkie korzyści płynące ze znajomości języków obcych – ułatwione kształcenie, karierę i życie w wybranym miejscu świata – naszym sąsiadom zza Buga może zapewnić język polski, co prawda uchodzący za jeden z tudniejszych, ale przecież również słowiański.
Nic więc dziwnego, że w drugiej edycji Letniego Kursu Języka Polskiego dla wywodzących się z Europy Wschodniej kandydatów na studia na Politechnice Opolskiej bierze udział prawie pięć razy więcej osób, niż w roku ubiegłym. W grupie 50 Białorusinów i Ukraińców, którzy właśnie dziś rozpoczęli zmagania z nauką ,,polskiego”, obok przyszłych studentów politechniki w Opolu są także obecni studenci politechniki w Odessie. Pod opieką pani Ałły Denisovej przyjechali z grupą naukowców w ramach wymiany międzynarodowej.
Na pierwszym spotkaniu wszystkich uczestników przywitał Piotr Kokorczak (obok) – kierownik kursu i szef Działu Współpracy Międzynarodowej współorganizującego szkolenie wraz ze Studium Języków Obcych. Prezentację o uczelni i Opolu przedstawiła Yana Polska (na dole z lewej) z DWM, która wraz z Eugenią Zolotar (na dole w środku) będzie odpowiadać za stronę organizacyjną zajęć.
Języka polskiego kursantów będą uczyć doświadczeni lektorzy – dr Beata Świerczewska i dr Bogusław Kubiak (na zdjęciu głównym). Za trzy tygodnie ich podopieczni przystąpią do egzaminu kwalifikacyjnego na polskojęzyczne studia.
Obok żmudnej gramatyki i specjalistycznych pojęć kursanci będą także poznawać Opolszczyznę z jej bogactwem turystycznym, kulturowym i gospodarczym. Spotkają się między innymi z marszałkiem województwa opolskiego i prezydentem miasta, zobaczą jak pracuje się w Elektrowni Opole i Cementowni Odra, odwiedzą skansen i nowoczesną bibliotekę miejską.
Odbędą też wizytę w Instytucie Konfucjusza i – kto wie – być może już jako studenci politechniki, idąc za ciosem zapiszą się w październiku jeszcze na ,,chiński”.
Partnerzy Kursu: Fundatorzy nagród dla najlepszych uczestników kursu.
Partner Główny
Szkoła Języków Obcych GLOSSA
Wydawnictwo Znak
Opolskie media o kursie: