Zapewne wielu studentów i wykładowców. Jest jednak pewna grupa żaków, dla której obecność w murach Politechniki Opolskiej od zawsze była czymś wyjątkowym. Choć świetnie odnaleźli się w formule zajęć online, to widać, że nie mogą doczekać się powrotu do bezpośrednich spotkań z prelegentami oraz z koleżankami i kolegami z uczelnianych sal.
Mowa tu o studentach Akademii Młodych Serc (tzw. Uniwersytecie Trzeciego Wieku), którzy już od siedmiu lat są aktywnymi członkami życia akademickiego.
Każdego roku zajęcia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, zapisuje się na nie od 100 do 150 studentów-seniorów. Średnia frekwencja na wykładach to ok. 60-70 osób.
Bywało, że sala KS2 na Wydziale Budownictwa i Architektury, gdzie odbywają się spotkania w ramach AMS ze 150 nowoczesnymi siedziskami z pulpitami, wypełniała się do ostatniego miejsca. Spotkania te w dużym gronie przerwała jednak pandemia. Już na samym jej początku kładziono mocny nacisk właśnie na bezpieczeństwo osób starszych, namawiano je do pozostania w domach.
Już pod koniec roku akademickiego 2019/2020 studenci-seniorzy nie mogli się spotykać, zatem szukaliśmy najbardziej odpowiedniej formy kontaktu z nimi. W trosce o zdrowie naszych seniorów zdecydowaliśmy o wprowadzeniu wykładów online. Szybko okazało się, że nowinki techniczne dla naszych słuchaczy nie są obce, a proponowane dla nich materiały wideo publikowane na kanale YouTube mają naprawdę imponującą oglądalność.

Każdy z e-wykładów obejrzano od 160 do ponad 800 razy, najpopularniejszy, do tej pory, to wykład o Ajurwedzie, przygotowany przez dr Beatę Świerczewską z Centrum Językowego Politechniki Opolskiej.
– Zajęcia przeniosły się do sieci, ale nic nie straciły na swojej atrakcyjności. Dużo miejsca poświęcono tematyce wirusów i szczepień – podkreśla dr Elżbieta Czerwińska, wieloletnia dyrektor Biblioteki Politechniki Opolskiej, która dołączyła do Akademii trzy lata temu, zaraz po przejściu na emeryturę.
– Wykłady online mają niezaprzeczalne walory. Niekoniecznie trzeba brać w nich udział na żywo, można do nich wracać o dogodnej dla siebie porze – dodaje Alicja Karniej, studentka, która jest z nami od początków Akademii.
Studenci-seniorzy podkreślają, że o ile poziom wykładów online jest wysoki, to brakuje im tradycyjnych spotkań z wykładowcami twarzą w twarz. – Byliśmy tacy szczęśliwi móc spotykać się i wysłuchać wykładu. Czerpać wiedzę, jakie drogocenne były te chwile. Wypada tylko czekać – napisała Gabriela Kiełbasa na profilu AMS na portalu Facebook.
W oczekiwaniu na możliwość tradycyjnego spotkania, przygotowaliśmy kolejny wykład, licząc, że jego tematyka również zainteresuje najstarszych studentów.
O historii komputerów opowie dr inż. Aleksandra Kawala-Sterniuk. Premiera w czwartek, 15 kwietnia o godz. 16.00.