Popularność kreatywności, cechy kreatywnego pracownika i menedżera oraz prokreatywne środowisko pracy, to cześć punktów wykładu dr inż. Kamili Tomczak-Horyń, który odbył się w ramach cyklu wykładów otwartych Politechniki Opolskiej.
Dlaczego kreatywność jest popularna? – Kojarzy się z sukcesem, pomaga się wyróżnić, jest konieczna do cywilizacyjnego rozwoju, wiąże się z przełamaniem schematów myślenia a sukces kreatywnej osoby może być sukcesem całej ludzkości – przekonuje dr inż. Kamila Tomczak-Horyń z Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki, która poprowadziła prelekcję w ramach cyklu wykładów otwartych Politechniki Opolskiej.
Pracownik powinien być kreatywny
Na kreatywność danego pracownika składają się trzy komponenty. Pierwszy z nich dotyczy wiedzy, drugi umiejętności twórczego myślenia, czyli zdolności dostrzegania problemów i umiejętności ich rozstrzygania oraz motywacja. – Kreatywny pracownik charakteryzuje się niezależnością, potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji, można na nim polegać, nie boi się nowych wyzwań czy też w związku z dominacją zachowań heurystycznych poszukuje wiele rozwiązań pojawiających się problemów, a nowe wiadomości przyswaja ze zrozumieniem. W przypadku kreatywnego menedżera te cechy są podobne, trzeba jednak pamiętać, że kreatywni menadżerowie są podstawą innowacyjnego przedsiębiorstwa, istotne jest, aby menedżer stale podnosił swoje kompetencje w zakresie tworzenia nowych rozwiązań i mia odwagę je wprowadzać – tłumaczy dr inż. Kamila Tomczak-Horyń.
Jeden dzień w tygodniu na działania kreatywne
Pani doktor w trakcie wykładu przywołuje również badania z których wynika, że innowacyjni przedsiębiorcy przeznaczają jeden dzień w tygodniu na działania związanie z kreatywnością, takie jak np. na nawiązywanie kontaktów, eksperymentowanie. – Np. w firmie Google, która kieruje się filozofią pod hasłem „Innowacja to zadanie dla każdego”, pracownicy mogą poświęcić tygodniowo do 20% czasu pracy na wybrane przez siebie projekty bądź na pomoc w rozwoju pomysłu – wylicza dr Tomczak-Horyń.
Jak zaznacza, na kreatywność w miejscu pracy mają wpływ także pomieszczenia do odpoczynku, ponieważ przerwa w pracy jest istotna – kreatywność wymaga wolnego umysłu.
Jak tworzyć prokreatywne środowisko w swoim miejscu pracy? Co daje takie środowisko? Jakie są metody oceny kreatywności i czy kreatywności można się nauczyć? Wszystkiego dowiecie się tutaj:
Przypominamy, że kolejne odcinki naszego cyklu pojawiają się w środy o godz. 10.00. Przez nasz profil Facebook można zadawać pytania związane nie tylko z tematyką wykładu, ale też z rekrutacją na studia.