Ze względu na trwającą pandemię COVID-19 uroczysta inauguracja roku akademickiego 2020/21 na Politechnice Opolskiej odbędzie się w formie hybrydowej. W ten sam sposób zostaną również poprowadzone zajęcia w trakcie semestru zimowego.

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2020/21 odbędzie się w Auli im. prof. Oswalda Matei na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej w czwartek, 8 października. Jej charakter będzie jednak znacznie różnił się od ceremonii sprzed roku. – Inauguracja odbędzie się w hybrydowy sposób. Ze względu na wymogi bezpieczeństwa sanitarnego związane z pandemią COVID-19, do auli zostanie zaproszone wąskie grono gości. Inauguracja będzie transmitowana za pośrednictwem internetu – zapowiada prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.
Dodaje, że właśnie w formie hybrydowej będzie opierać się organizacja procesu kształcenia w semestrze zimowym. – Wykłady będą odbywać się on-line, natomiast zajęcia, w których uczestniczy mniejsza liczba studentów i praktyki, w tradycyjny sposób – wylicza rektor.
Taki model kształcenia rekomenduje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce sprawia, że tak jak przez ostatnie pół roku, także w roku akademickim 2020/2021 działalność dydaktyczna w uczelniach powinna być realizowana z zachowaniem aktualnie obowiązujących wymogów bezpieczeństwa sanitarnego. Zgodnie z zasadą autonomii uczelni, to władze szkół wyższych podejmują ostateczne decyzje dotyczące organizacji kształcenia – informuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które w przypadku zajęć w formie bezpośredniej zaleca zmniejszanie grupy studentów.
– W naszym przypadku nie będzie to konieczne – informuje dr Anida Stanik-Besler, prorektor ds. kształcenia i dydaktyki Politechniki Opolskiej. – Ze względu na to, że wykłady będą prowadzone on-line, będziemy mogli wykorzystać do prowadzenia zajęć sale wykładowe, które są większe niż tradycyjne sale przeznaczane do ćwiczeń. Miejsca będzie na tyle, że studenci usiądą w bezpiecznej odległości – tłumaczy i zaznacza, że w przypadku organizacji praktyk, to pracodawca musi zadeklarować, czy jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo studentowi.
– Taką listę pracodawców już mamy. Zależy nam, by studenci brali udział w praktykach, co w wielu przypadkach, jak np. fizjoterapii, jest ważnym elementem kształcenia – podkreśla dr Anida Stanik-Besler.
Politechnika przygotowuje także formę nauki zdalnej dla zajęć stacjonarnych. Materiały potrzebne do zajęć będą dostępne na platformie edukacyjnej. To rozwiązanie na wypadek, gdyby któryś ze studentów musiał przejść kwarantannę i tym samym nie mógł uczestniczyć w zajęciach.