Wydział Budownictwa i Architektury dba o zdobywanie wiedzy praktycznej wśród swoich studentów.
W dniu 10.05.2017 r. odbył się zorganizowany przez Koło Naukowe „KONSTRUKTOR” działające przy Katedrze Mechaniki, Konstrukcji Budowlanych i Inżynierskich na Wydziale Budownictwa i Architektury, wyjazd studencki do dwóch zakładów prefabrykacji. Studenci mieli możliwość poszerzenia wiedzy praktycznej z zakresu konstrukcji prefabrykowanych.
Pierwszym obiektem, który odwiedzili studenci była hala produkcyjna firmy REKERS zlokalizowana w specjalnej strefie ekonomicznej w okolicach Olszowej. Firma REKERS jest producentem prefabrykowanych żelbetowych ścian oporowych oraz prefabrykowanych żelbetowych garaży samochodowych. Kierownictwo firmy REKERS pod kierunkiem pana Witolda Maciejczyka oprowadziło grupę studentów po całym zakładzie omawiając szczegółowo cały proces produkcji przedmiotowych elementów prefabrykowanych.
Z uwagi na fakt, że hala produkcyjna jest nowym obiektem niedawno oddanym do użytkowania, udało się spotkać tam z panem mgr. inż. Robertem Respondkiem kierownikiem Biura Graf ze Strzelec Opolskich, który nadzorował cały proces budowy zakładu z ramienia inwestora. Bardzo ciekawie omówiony został przez pana Roberta cały proces inwestycyjny tak dużej budowy oraz problemy
z jakimi niejednokrotnie ma się do czynienia podczas tak dużych inwestycji. Warto również w tym miejscu dodać, że cała hala produkcyjna została wykonana również z elementów prefabrykowanych, które dostarczała firma PEKABEX. Na zakończenie wyjazdu członkowie Koła Naukowego „KONSTRUKTOR” zostali zaproszeni przez Pana Witolda Maciejczyka do składania swoich CV, gdyż firma planuje w najbliższym czasie zatrudnić nowych inżynierów, którzy zasilą kadrę techniczną prężnie rozwijającego się zakładu.
Drugim przedsiębiorstwem, który odwiedzili studenci był wspomniany wcześniej zakład największej grupy producenta prefabrykatów w chwili obecnej w Polsce firmy PEKABEX z Bielska-Białej. Firma PEKABEX jest producentem prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych takich jak m.in.: słupy, dźwigary, belki typu T, belki mostowe oraz płyty stropowe. Wszystkie wymienione elementy konstrukcyjne są produkowane jako żelbetowe oraz sprężone tzw. strunobetonowe. Studenci mieli możliwość obejrzenia, jak wygląda cały proces produkcyjny wybranych elementów prefabrykowanych, a w szczególności strunobetonowych, od momentu wykonywania zbrojenia, umieszczania przygotowanych uprzednio koszy zbrojeniowych na specjalnych torach naciągowych, betonowania elementów, aż do chwili transportu gotowego wyrobu.
Po wizycie w obiektach zakładu studenci wysłuchali ciekawej prelekcji wygłoszonej przez kierownika działu handlowego pana Łukasza Kubieńca na temat prefabrykacji, kierunków rozwoju oraz najciekawszych zrealizowanych inwestycji przez firmę Pekabex zarówno w Polsce jak i Europie. Pan Łukasz zaproponował, aby z grupą studentów naszego Wydziału cyklicznie raz w roku odwiedzać ich zakład i poszerzać wiedzę studentów z konstrukcji prefabrykowanych w sposób praktyczny.