– Bardzo doceniam niesłabnące zaangażowanie Politechniki Opolskiej w prowadzenie badań na światowym poziomie i podejmowanie szeregu inicjatyw badawczych w różnych obszarach o współczesnym znaczeniu. Nic dziwnego, że doskonała infrastruktura i przyjazna atmosfera uczelni przyciąga naukowców z całego świata – podkreśla prof. Rajesh Jesudoss Hynes Navasingh, który rozpoczyna badania naukowe na naszej uczelni.
Prof. Rajesh Jesudoss Hynes Navasingh pochodzi z Indii. Jest w gronie 2% najbardziej wpływowych naukowców na świecie, autorem 12 patentów, laureatem międzynarodowych nagród, pełni funkcję członka rady redakcyjnej w 10 międzynarodowych czasopismach, recenzentem w bardzo wielu międzynarodowych czasopismach/konferencjach indeksowanych przez SCI/Scopus.
Na Politechnice Opolskiej zajmie się hybrydowym wierceniem tarciowym z przemieszaniem w Ti-6Al-4V dla zastosowań w artroplastyce i przemyśle lotniczym. – Zabieg chirurgiczny artroplastyki polega na wywierceniu otworów w implantach Ti-6Al-4V, co jest technicznie trudne do wykonania. Ponadto, pył, drobinki metalowe nie mogą być odzyskane nawet przy zastosowaniu rygorystycznych technik płukania. Ma to niekorzystny wpływ na biofunkcjonalność endoprotezy i niesie ze sobą szkodliwe konsekwencje ogólnoustrojowe. Dlatego bezwiórowa technologia Friction Stir Drilling, opracowana na Politechnice Opolskiej dzięki projektowi Ulam NAWA, byłaby znaczącym przełomem i korzystna dla ponad 300 milionów pacjentów – tłumaczy prof. Rajesh Jesudoss Hynes Navasingh.
– Hybrydowe wiercenie tarciowe z mieszaniem jest nie tylko obiecujące w zastosowaniach biomedycznych, ale także pokonuje obecne wyzwania związane z wierceniem Ti-6Al-4V w przemyśle lotniczym. Tak więc wynik rygorystycznych badań, których podejmę się na Politechnice Opolskiej, dostarczy czystego, przyjaznego dla środowiska, energooszczędnego i zrównoważonego rozwiązania, które jest wysoce pożądane zarówno w sektorze lotniczym jak i biomedycznym – dodaje prof. Rajesh Jesudoss Hynes Navasingh, który właśnie przyjechał do Opola. To kolejny, zagraniczny naukowiec, który do wyboru miał uczelnie praktycznie na całym świecie i wybrał politechnikę.

– Bardzo doceniam niesłabnące zaangażowanie Politechniki Opolskiej w prowadzenie badań na światowym poziomie i podejmowanie szeregu inicjatyw badawczych w różnych obszarach o współczesnym znaczeniu. Nic dziwnego, że doskonała infrastruktura i przyjazna atmosfera uczelni przyciąga naukowców z całego świata. Jestem zaszczycony i czuję się wyróżniony mogąc pracować z światowej sławy profesorem i naukowcem prof. Grzegorzem Królczykiem i jego dynamicznym zespołem na Politechnice Opolskiej – zaznacza prof. Rajesh Jesudoss Hynes Navasingh.
Przypomnijmy, że niedawno na naszej uczelni badania rozpoczął prof. Wahyu Caesarendra, który pochodzi z Brunei Darussalam – państwa położonego w Azji Południowo-Wschodniej, na północnym wybrzeżu wyspy Borneo. Prof. Wahyu Caesarendra jest członkiem wielu towarzystw i organizacji naukowych, laureatem międzynarodowych stypendiów, autorem wielu patentów, w 2020 roku został nominowany do nagrody Research Excellence Award za osiągnięcia w obszarze wczesnej kariery naukowej. Na Politechnice Opolskiej zajmuje się zastosowaniem sztucznej inteligencji w procesach produkcyjnych w czasie rzeczywistym.
Wcześniej na politechnikę przyjechał prof. Radek Martinek, który zajmuje się inżynierią biomedyczną oraz informatyką, stypendium otrzymał także prof. Navneet Khanna, który w swojej pracy naukowej skupia się na zrównoważonym wytwarzaniu w obszarze obróbki skrawaniem, prof. Munish Kumar Gupta z Indii, który zajmuje się tribologią i zrównoważonym wytwarzaniem oraz prof. Zhixiong Li z Chin, który posiada bardzo duży, multidyscyplinarny dorobek naukowy dotyczący inżynierii mechanicznej oraz energetyki.