Ponad 14 500 razy na całym świecie w 2022 roku byli cytowani naukowcy Politechniki Opolskiej. To kolejny rekord w liczbie cytowań naszych pracowników.
W 2021 roku naukowcy Politechniki Opolskiej byli cytowani na całym świecie ponad 11 tysięcy razy. Dla porównania: rok wcześniej liczba ta wynosiła 6,7 tysięcy i już wówczas była znacznie wyższa niż przed laty.
W 2022 roku liczba cytowań również uzyskała kolejny rekord: dokładnie 307 naukowców Politechniki Opolskiej na całym świecie było cytowanych aż 14 520 razy – wynika z analizy, jaką przeprowadzili pracownicy biblioteki Politechniki Opolskiej w oparciu o bazę Web of Science Core Collection ustalając także cytowanym naukowcom indeks Hirsha. – Oczywiście kolejny rekord w liczbie cytowań naszych naukowców to wielka satysfakcja i powód do dumy. Te liczby to przede wszystkim jasny sygnał ze świata, że publikacje prowadzonych przez nas badań są widoczne i potrzebne, takie dane stawiają nas w czołówce uczelni i to nie tylko Polski – informuje prof. dr hab. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.
– Rekord w liczbie cytowań to kolejna, bardzo dobra wiadomość dla naszej uczelni. W zeszłym roku Politechnika Opolska osiągnęła historyczny wynik w ocenie ewaluacyjnej. Cztery nasze dyscypliny naukowe: inżynieria mechaniczna, inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, nauki o zarządzaniu i jakości oraz ekonomia i finanse uzyskały kategorię A. Pozostałe dyscypliny otrzymały kategorię B+, która także potwierdza wysoką jakość naukową. Dodatkowo, po raz pierwszy Politechnika Opolska została zakwalifikowana do największego, ogólnoświatowego rankingu THE World University Rankings obejmującego ponad 100 krajów. Warto podkreślić także fakt, że w klasyfikacji polskich uczelni Politechnika Opolska zajęła 9. miejsce na 32 ośrodki naukowe – wylicza prof. dr hab. Grzegorz Królczyk.

Natomiast z analizy bazy Web of Science Core Collection wynika, że najczęściej cytowano naukowców Politechniki Opolskiej z dyscyplin: inżynieria mechaniczna (43 autorów 8028 cytowań), inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka (34 autorów, 1617 cytowań) oraz automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne (59 autorów, 1426 cytowań).

Poniżej przedstawiamy listę pierwszych dziesięciu najczęściej cytowanych naukowców w 2022 roku wraz z indeksem Hirsha:
1. prof. Zhixiong Li (Wydział Mechaniczny), liczba cytowań: 2265, indeks h 53.
2. prof. Munish Gupta (Wydział Mechaniczny), liczba cytowań: 1957, indeks h 41.
3. prof. Grzegorz Królczyk (Wydział Mechaniczny), liczba cytowań: 1780, indeks h 48.
4. dr hab. inż. Agnieszka Latawiec (Wydział Mechaniczny), liczba cytowań: 614, indeks h 23.
5. dr hab. inż. Piotr Niesłony (Wydział Mechaniczny), liczba cytowań: 373, indeks h 29.
6. dr hab. Cezary Kuśnierz (Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii), liczba cytowań: 252, indeks h 11.
7. dr hab. inż. Jolanta Królczyk (Wydział Mechaniczny), liczba cytowań: 216, indeks h 18.
8. dr hab. Adam Ingram (Wydział Inżynierii Produkcji i Logistyki), liczba cytowań: 181, indeks h 19.
9. dr hab. n.med Jerzy Sacha (Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii), liczba cytowań: 167, indeks h 17.
10. dr Sebastian Rutkowski (Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii), liczba cytowań: 166, indeks h 12.