Prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej został powołany do Komitetu Budowy Maszyn Polskiej Akademii Nauk.
Procedura powołania do komitetu na trzyletnią kadencję przebiega poprzez tajne głosowanie. Początkowo, w wyborach powszechnych grono profesorskie i rektorskie z całego kraju wybrało 30 naukowców, którzy z kolei wybrali cztery osoby z przemysłu i sześciu kolejnych naukowców. W tym gronie jest dr hab. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.
– Powołanie mojej osoby do Komitetu Budowy Maszyn odbieram jako niewątpliwe wyróżnienie, jestem bardzo zadowolony zwłaszcza, że wyborów dokonywali profesorowie o uznanej reputacji w Polsce, którzy uzupełniali skład komitetu o dodatkowe osoby, które według nich coś wniosą do komitetu, a pośrednio do Polskiej Akademii Nauk – mówi prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.
– W komitecie będę odpowiedzialny za dwa obszary: technologię i eksploatację. Komitet Budowy Maszyn jest organem doradczym, kreuje pewne trendy rozwojowe nauki polskiej, opracowuje ekspertyzy naukowe – wylicza.
Prof. Grzegorz Królczyk w swojej pracy naukowej skupia się wokół budowy i eksploatacji maszyn, metrologii powierzchni, czyli nauki o pomiarach i topografii powierzchni oraz jej cechach funkcjonalnych.
– To wyróżnienie niewątpliwie podnosi rozpoznawalność moją, jako naukowca, ale także Politechniki Opolskiej, która w Polskiej Akademii Nauk ma coraz większą reprezentację – zauważa prorektor.
To prof. Marian Łukaniszyn, który jest przewodniczącym Komitetu Elektrotechniki, ponadto, w Komitecie Budowy Maszyn PAN zasiada drugą kadencję prof. Tadeusz Łagoda, z kolei w Komitecie Inżynierii Chemicznej i Procesowej prof. Jerzy Hapanowicz, w Komitecie Metrologii i Aparatury prof. Jarosław Zygarlicki i prof. Mirosław Szmajda (to druga kadencja dla obojga) oraz w Komitecie Automatyki i Robotyki prof. Rafał Stanisławski.