Przekazujemy kolejne ustalenia specjalnie powołanego zespołu do spraw koordynacji działań w systemie szkolnictwa wyższego i nauki w związku z zagrożeniem wystąpienia COVID-19.
Przypomnijmy, że zespół działa pod przewodnictwem ministra Wojciecha Maksymowicza, a w jego skład wchodzą pracownicy MNiSW oraz przedstawiciele instytucji i organizacji działających w systemie szkolnictwa wyższego i nauki, w tym przewodniczący KRASP.
Notatka z posiedzenia 01.04.2020 r.
Główne sugestie i uzgodnienia
Przewodniczący KRASP podziękował Ministrowi W. Maksymowiczowi za racjonalne podejście do przesunięcia terminu wyborów prezydenckich w czasie trwającej pandemii COVID-19.
AKADEMIKI
Poruszono sprawę przestrzegania ostatnich obostrzeń prawnych w sprawie epidemii COVID-19 i wymogu z tym związanego, aby osoby poniżej 18. roku życia mogły przebywać w przestrzeni publicznej tylko z osobą dorosłą.W kontekście najmłodszych studentów z Ukrainy może budzić to problemy – ponieważ będą musieli pozostawać w akademikach. Do spraw należy podejść racjonalnie – studenci muszą się dostosować do polskiego prawa, z drugiej strony zaś posiadają legitymacje studenckie i weryfikacja ich wieku w ogóle może nie mieć miejsca.
Minister A. Budzanowska zwróciła uwagę na konieczność przebywania w akademikach przez studentów tylko w ostateczności. Jeśli istnieje możliwość, aby przebywali oni w swoich domachpo wyjeździe z domów studenckich – to powinni tam pozostać.
SPRAWA POMOCY W WALCE Z EPIDEMIĄ
Minister A. Budzanowska zwróciła się z apelem o przekazanie informacji nt. zdolności przeprowadzenia całej procedury prowadzenia testów na COVID-19. Ministerstwo chciałoby poznać możliwości i zasoby z tym związane wszystkich uczelni w Polsce, rozwiązanie ma mieć charakter systemowy.
Pani Minister zwróciła się z apelem o przesłanie listy 10 priorytetowych zagadnień administracyjnych z którymi zmagają się obecnie uczelnie. Zagadnienia przesłane do Ministerstwa mają pomoc w usprawnieniu uruchomienia niezbędnych procedur legislacyjnych. Do trudnych spraw, które muszą zostać obecnie rozwiązane należą obecnie problemy z szeroko pojętym terminem i możliwościami ukończenia studiów. Pytanie skierowane jest głównie do Kanclerzy i Kwestorów.
Ministerstwo potrzebuje również materiałów dotyczących trudności w pracy administracji – najważniejszych problemów z którymi się ona obecnie zmaga. Należą tutaj między innymi sprawy związane z koniecznością dokonywania osobistych podpisów na fakturach, elektroniczne podpisy nie posiadają wiarygodności prawnej w tym wypadku, konieczne jest stanowisko Ministra Finansów w sprawie rozliczania.
Przewodniczący KRASP, prof. J. Szmidt zwrócił uwagę na konieczność uregulowania systemowego sprawy gwałtownego wycofywania się przedsiębiorców z prowadzonych z uczelniami projektów. KRPUT przygotowuje raport tego zagadnienia dla NCBiR.
KALENDARZ WYDARZEŃ
Zwrócono uwagę na konieczność zbudowania kalendarza obowiązujących nowych terminów w szkolnictwie wyższym w związku z epidemią, dotyczy to działań do końca roku kalendarzowego.
CO PO EPIDEMII?
Minister poinformowała, że jest już przygotowywany cały pakiet zadań normalizacyjnych związanych z powrotem uczelni do zadań po wygaśnięciu epidemii. Powołane zespoły eksperckie skupiają się na zapewnieniu pracownikom i studentom bezpieczeństwa oraz utrzymania toku studiów.
ZDALNE NAUCZANIE
Minister A. Budzanowska poinformowała o ofercie firmy POLKOMTEL w tym zakresie. Informacje są dostępne na stronie ministerialnej.
Więcej: https://www.gov.pl/web/nauka/ksztalcenie-zdalne-na-uczelniach