Zbiór Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej powiększył się o kryształy scyntylacyjne, które przekazała firma Nuctech Warsaw Company Limited, lider w produkcji najnowocześniejszych urządzeń rentgenowskich w obszarze bezpieczeństwa i kontroli.
– Chińska firma Nuctech z siedzibą w Pekinie jest światowym liderem w produkcji najnowocześniejszych urządzeń rentgenowskich w obszarze bezpieczeństwa i kontroli. Uruchomiony w 2004 r. w Polsce oddział tej firmy w Kobyłce k/Warszawy pod nazwą Nuctech Warsaw Company Limited Sp. z o.o. zajmuje się produkcją takich urządzeń jak skanery rentgenowskie (stacjonarne, mobilne oraz przenośne), tomografy przemysłowe z przeznaczeniem na lotniska, detektory cieczy, akceleratory liniowe o energiach 6 i 9 MeV a także detektory promieniowania rentgenowskiego. Dość wspomnieć, że firma Nuctech dostarczyła m.in. ponad 200 skanerów na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro, ale przede wszystkim jego urządzenia zabezpieczają znaczną część naszej wschodniej granicy zarówno jeśli chodzi o przejścia drogowe jak i kolejowe, w tym także krajowe lotniska i porty morskie – wylicza dr inż. Grzegorz Jezierski, założyciel muzeum, który oprowadzał po placówce delegację warszawskiego oddziału firmy.

– Oczywiście nie obyło się bez przekazania przez naszych gości kolejnych eksponatów do zbiorów naszego muzeum jakimi są kryształy scyntylacyjne przeznaczone do detekcji wysokoenergetycznego promieniowania rentgenowskiego z akceleratorów liniowych, tj. jodek cezu 5 mm x 5 mm oraz wolframian kadmu 2,5 mm x 2,5 mm – informuje dr inż. Grzegorz Jezierski.
Wszystko wskazuje na to, że przekazanie eksponatów do muzeum to dopiero początek współpracy Nuctech Warsaw z Politechniką Opolską. Firma jest zainteresowana współpracą z naszą uczelnią zarówno w realizacji wspólnych projektów badawczych bilateralnych (polsko-chińskich) jak również organizowaniem praktyk dla naszych studentów.