Nie dwie a cztery dyscypliny naukowe na Politechnice Opolskiej uzyskały najwyższą kategorię A – to wynik odwołania, jakie złożyła uczelnia po ostatnich wynikach ewaluacji.
Pierwsze wyniki ewaluacji zostały przedstawione przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w lipcu 2022 r. Już wtedy okazało się, że dla Politechniki Opolskiej to historyczny wynik:
wszystkie z dziesięciu dyscyplin naukowych osiągnęły wynik oznaczający uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora oraz doktora habilitowanego oraz prowadzenia kształcenia w szkole doktorskiej. Dwie dyscypliny osiągnęły najwyższą kategorię A, pozostałe kategorię B+ potwierdzającą wysoką jakość naukową uczelni.
Dyscypliny naukowe na Politechnice Opolskiej poddane ocenie to: architektura i urbanistyka; automatyka, elektronika i elektrotechnika; ekonomia i finanse; informatyka techniczna i telekomunikacja; inżynieria lądowa i transport; inżynieria mechaniczna; inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka; nauki o kulturze fizycznej; nauki o zarządzaniu i jakości oraz nauki o zdrowiu.
– Dwie z poddanych ewaluacji dyscyplin: ekonomia i finanse oraz inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka uzyskały kategorię A, która jest najwyższą oceną ustalaną przy uwzględnieniu zestawów wartości referencyjnych przez Komisję Ewaluacji Nauki i świadczy o bardzo wysokiej jakości naukowej w porównaniu do innych ewaluowanych w tym obszarze dyscyplin. Już kategoria B+ nie tylko potwierdza wysoką jakość naukową, ale przede wszystkim otwiera wszystkim dyscyplinom drogę do nowych wyzwań – mówi prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.
Jednak w przypadku dyscyplin: inżynieria mechaniczna oraz nauki o zarządzaniu i jakości decyzje o przyznaniu kategorii B+ budziły uzasadnione wątpliwości co do ich zasadności. Uczelnia złożyła odwołanie powołując się m.in. na wyniki, jakie poszczególne dyscypliny uzyskały w kryterium I, stanowiącym ocenę publikacji i patentów, a więc wyniki działalności naukowej pracowników, które znacząco przewyższały progi ustalone dla wyższej kategorii: A.
– Uzyskane w ocenie ewaluacyjnej kategorie naukowe B+ potwierdzały wysoką jakość działalności naukowej prowadzonej w dyscyplinach, uznaliśmy jednak, iż osiągnięcia naszych pracowników powinny zostać ocenione wyżej. We wtorek otrzymaliśmy informację, że obie dyscypliny, tj. inżynieria mechaniczna oraz nauki o zarządzaniu i jakości otrzymały kategorię A. To oznacza, że aż cztery na dziesięć dyscyplin naukowych naszej uczelni posiada najwyższą notę. To także dowód na to, że wprowadzona na uczelni polityka naukowa i systemy projakościowe przyniosły oczekiwany skutek – podkreśla prof. Grzegorz Królczyk.
