W dniu 27 lutego 2019 na podstawie pozytywnej opinii Komisji Habilitacyjnej Rada Wydziału Mechanicznego przyjęła uchwałę o nadaniu stopnia doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie Budowa i Eksploatacja Maszyn dr inż. Grzegorzowi Robakowi. Osiągnięciem naukowych dr hab. inż. Grzegorz Robaka był monotematyczny cykl publikacji pt: Analiza zmienności wybranych parametrów w funkcji liczby cykli do zniszczenia oraz szacowanie trwałości elementów z karbem.
Dr hab. inż. Grzegorz Robak ukończył studia na kierunku mechanika i budowa maszyn na Wydziale Mechanicznym Politechniki Opolskiej, gdzie następnie rozpoczął studia doktoranckie zakończone uzyskaniem stopnia doktora nauk technicznych w 2006 roku.
Jego zainteresowania naukowe od początku kariery naukowej związane były z szeroko rozumianą wytrzymałością zmęczeniową materiałów. Prowadzone badania obejmowały szacowanie trwałości zmęczeniowej zarówno w zakresie do inicjacji pęknięć zmęczeniowych, jak również ich dalszej propagacji w elementach z karbami geometrycznymi. Dotychczasowy dorobek publikacyjny zebrany został w blisko 50 opracowaniach, w skład których wchodzą dwie monografie oraz sześć publikacji wyróżnionych w Journal Citation Reports.
Podczas swojej pracy dr hab. inż. Grzegorz Robak brał udział w realizacji dwóch projektów „UPTRONIC” oraz „Kreator Młodych Talentów”, którego był koordynatorem. Był także członkiem komitetów organizacyjnych czterech konferencji naukowych o zasięgu międzynarodowym, gdzie pełnił funkcję sekretarza jak i przewodniczącego. Aktywnie udziela się w pracy organizacyjnej na rzecz Wydziału Mechanicznego, gdzie między innymi pełni funkcje: przewodniczącego Wydziałowej Komisji ds. planów zajęć, przewodniczącego Zespołu ds. programów kształcenia na kierunku mechanika i budowa maszyn, członka Wydziałowej Komisji ds. Programów Kształcenia, sekretarza Studiów Doktoranckich oraz w kadencji 2016-2020 był przedstawicielem nauczycieli akademickich nie będących profesorami i doktorami habilitowanymi do Rady Wydziału Mechanicznego.
Swoją aktywność przejawia również w zakresie dydaktycznym. Prowadzi wszystkie formy zajęć na studiach I i II stopnia. Brał udział w tworzeniu nowego kierunku anglojęzycznego Mechanical Engineering I i II stopnia prowadzonego na Wydziale Mechanicznym. Dotychczas był również promotorem 18 prac dyplomowych na studiach I i II stopnia, a także jest autorem kilku instrukcji laboratoryjnych oraz współautorem skryptu do zajęć laboratoryjnych z wytrzymałości materiałów.