Rozwój gospodarczy, społeczny i współpraca na linii rząd – samorząd – to główne punkty III Forum Rozwoju Regionalnego, które odbyło się na Politechnice Opolskiej.
– To wydarzenie, które wpisało się już w tradycję Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Opolszczyzna stała się bardzo atrakcyjna dla przedsiębiorców. Zainteresowanie terenami inwestycyjnymi na Opolszczyźnie jest duże. Tylko w tym roku wydaliśmy dziewięć decyzji o wsparciu inwestycji na blisko 400 mln zł – podkreśla Piotr Wojtyczka, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
– Jako wieloletni prezydent Świdnicy, do której udało się ściągnąć kilkanaście firm światowej rangi, stworzyć liczone w tysiącach miejsca pracy, pamiętam, że pierwsze pytania dotyczyły lokalizacji działki, mediów, średniej płacy. To się zmieniło. Działka i media to teraz rzecz oczywista. Kluczowe pytanie dotyczy kwalifikacji pracowników. Dlatego dla regionów, które chcą się rozwijać, chcą pozyskiwać inwestycje, np. związane z nowoczesną technologią, bardzo ważna jest obecność szkół wyższych. Wsparcie uczelni powinno być priorytetem dla całego regionu. Politechnika Opolska to uczelnia ambitna, dobrze zarządzana, rozwijająca się i zdająca sobie sprawę z tej szczególnej roli i misji – wylicza Wojciech Murdzek, wiceminister edukacji i nauki.



– Nasza uczelnia odpowiada na potrzeby rynku pracy, ale także rynku inwestorów. Współpracujemy ściśle z przemysłem, otoczeniem społeczno-gospodarczym np. na poziomie doktoratów wdrożeniowych, które są bardzo ważne dla obu stron. Otwieramy także nowe laboratoria i planujemy kolejne – informuje prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej. – Politechnika oferuje nie tylko wsparcie technologiczne. Z myślą o naszym społeczeństwie poszerzamy działalność laboratorium badań skręceń stawów skokowych. Będzie się ono zajmowało profilaktyką najpopularniejszego urazu u sportowców i mieszkańców Opola – dodaje rektor.