Projekt klas patronackich, tak jak rozpoczął się tuż przed pierwszym dzwonkiem roku szkolnego, tak też zakończył się tuż przed ostatnim. Oczywiście tylko na czas wakacji, bo jego formuła okazała się tak udana, że bez najmniejszego trudu przeszła do następnej klasy, a właściwie piętnastu klas.
Podsumowanie wspólnego programu miasta Opole i Politechniki Opolskiej odbyło się na uczelni, 22 czerwca, przy udziale dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych zaangażowanych w jego realizację, nauczycieli akademickich i przedstawicieli ratusza. Nie zabrakło także dyrektora Opolskiej Izby Gospodarczej – Henryka Galwasa, bo przecież jednym z celów klas patronackich jest przygotowanie kadr dla regionalnego biznesu.
Po roku wspólnych zajęć, warsztatów, wycieczek do zakładów przemysłowych, eksperymentowania w laboratoriach, dyskusji ze studentami i wielu, wielu innych form edukacji (jak zauważyła inicjatorka programu Bronisława Ogonowski z Urzędu Miasta – w każdej klasie innych) – pozytywna ocena programu była jednomyślna. Zarówno władze politechniki w osobie rektora prof. Marka Tukiendorfa, jak i miasta reprezentowanego przez wiceprezydenta Mirosława Pietruchę i zastępcę naczelnika Wydziału Oświaty Krystynę Dworecką oraz szkół, w których imieniu wypowiedział się kierujący Zespołem Szkół Mechanicznych Bogusław Januszko – podkreślali dobre strony wspólnych działań. Najważniejsze jednak, że wtórują im w tym sami uczniowie, również bardzo zadowoleni z możliwości nauki pod atrakcyjnym patronatem.
Po podsumowaniu przedstawionym przez panią Ogonowski (konspekt prezentujemy poniżej) wręczono podziękowania wszystkim, zaangażowanym w projekt.
Ciekawy głos zabrzmiał także ze strony Marcina Biernackiego – biznesmena i filantropa, który zaprosił wszystkich chętnych do stworzonego przez siebie, unikalnego miejsca pod Paczkowem, rodzaju śląskiego Centrum Kopernika, w którym uczniowie samodzielnie wykonują doświadczenia fizyczne. Wystarczy zadzwonić: 601 15 18 16.
Statystyka:
- 15 klas patronackich;
- 1869 uczniów obecnych na wszystkich formach organizowanych w ramach umowy (wykłady, seminaria, konkursy, konsultacje, itd.);
- 52 spotkania z uczniami (wykłady, seminaria, konkursy, konsultacje, itd.);
- 69 nauczycieli ze szkół i uczelni zaangażowanych
- w realizację umowy;
Więcej: Konspekt prezentacji na podsumowanie efektów współpracy-1 (autor: Bronisława Ogonowski Kierownik Referatu Wspomagania i Strategii Edukacyjnej)