Chętni do studiowania architektury przeszli w poniedziałek egzamin plastyczny. – Egzamin ma nas poinformować czy kandydat posiada wyczucie przestrzeni, czy jest wrażliwy na odczuwanie światła, cienia, kontrastowości. Przekazuje również informację, czy dana osoba ma wyczucie skali architektonicznej – tłumaczy prof. Mirosław Bogdan.
– Od gimnazjum moim marzeniem jest zostanie architektem. Dlatego wybrałam Politechnikę Opolską – mówi Natalia Borkowska. – Chcę być architektem. Mieszkam w okolicach Opola, więc wybór uczelni był dla mnie oczywisty – podkreśla Kamil. – Skończyłem technikum aranżacji wnętrz, postanowiłem kształcić się na szerszą skalę, dotyczącą nie tylko wnętrz. Stąd też architektura była oczywistym wyborem – relacjonuje Michał Kita.

Wszyscy nasi rozmówcy byli w grupie, która w poniedziałek zmierzyła się z dodatkowym egzaminem dla kandydatów na studia pierwszego stopnia.
– Egzamin na architekturę dotyczy części graficznej, rysunkowej. Ma nas poinformować czy kandydat posiada wyczucie przestrzeni, czy jest wrażliwy na odczuwanie światła, cienia, kontrastowości gdy spotykamy się z rzeczywistością natury, która nas otacza. Egzamin przekazuje również informację, czy dana osoba ma wyczucie skali architektonicznej – tłumaczy prof. Mirosław Bogdan z Katedry Architektury i Urbanistyki Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej.
– Egzamin dotyczy wrażliwości plastycznej niezbędnej w zawodzie. Zawód architekta łączy różne dziedziny życia, za każdym razem służy człowiekowi – dodaje prof. Mirosław Bogdan.






W tym roku na najlepszych kandydatów czeka 45 miejsc. Niewątpliwą zaletą kierunku jest jego elitarność i kameralność: student architektury traktowany jest bardzo indywidualnie, a zajęcia przebiegają w kameralnej atmosferze, dzięki czemu studenci są bardzo dobrze przygotowani do trudnych egzaminów zawodowych.
O tym, że Politechnika Opolska bardzo dobrze kształci architektów świadczy ostatni ranking IARP TOP 10 2021, w którym nasza uczelnia zajęła trzecie miejsce. W zestawieniu przeprowadzonym przez Izbę Architektów Rzeczypospolitej Polskiej głównym kryterium był stopień zdawalności egzaminu na uprawnienia projektowe. Absolwenci architektury Politechniki Opolskiej wypadli bardzo dobrze, pokonując największe i najstarsze uczelnie w kraju.