Dzieci, młodzież i osoby dorosłe z niepełnosprawnościami już po raz piąty przyjechały na Politechnikę Opolską, aby wziąć udział w największym w regionie wydarzeniu sportowo –integracyjnym. Ponad pół tysiąca zawodników reprezentowało miejscowości z całego województwa, i to w prawdziwie olimpijskim stylu, bo wszyscy przywieźli z zawodów złote medale!
Impreza pod nazwą Politechnika Opolska Osobom z Niepełnosprawnościami organizowana jest przez Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii, gdzie kształcą się przyszli fizjoterapeuci, nauczyciele i organizatorzy turystyki, którzy w swojej pracy zawodowej mogą zetknąć się z osobami o specjalnych potrzebach. Ich szeroki udział w wydarzeniu, w charakterze wolontariuszy, miał więc ważny aspekt edukacyjny, bo – jak mówi inicjatorka zawodów dr Justyna Charaśna-Blachucik – Nic tak nie rozwija i nie pozostaje w pamięci jak praktyka i realizacja kształcenia w ścisłej współpracy z otoczeniem, czy ze środowiskiem.
Na zawodników, którym towarzyszyli opiekunowie ze szkół specjalnych i ośrodków pomocy społecznej czekało mnóstwo atrakcji. Obok specjalnie zaaranżowanych stanowisk z zadaniami sportowymi dostosowanymi do indywidualnych możliwości uczestników (np. „kręgli z butelek”) były też niespodzianki plenerowe – strażacy, konie i olbrzymie bańki mydlane, był sympatyczny pies terapeuta i próby strzeleckie dla niewidomych. Jak zwykle odbyły się również rozgrywki drużynowe, takie jak goalball i siatkówka na siedząco.
Powodzenia w sportowych zmaganiach życzyli niepełnosprawnym bohaterom między innymi rektor prof. Marek Tukiendorf, prprektor ds. studenckich dr hab. inż. Krystyna Macek-Kamińska, prof. PO, dziekan WWFiF dr hab. Zbigniew Borysiuk, prof. PO, wicewojewoda opolska Violetta Porowska, prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska oraz szef opolskiego oddziału PFRON Łukasz Żmuda.
„Politechnika Opolska Osobom z Niepełnosprawnościami” ma już swoją mocno ugruntowaną pozycję i cieszy się dużym uznaniem w środowisku. Najlepszym na to dowodem jest radość uczestników, którzy wyczekują już kolejnej okazji do spotkania, sprawdzenia się i wspólnej zabawy, a trud organizacji wydarzenia został wielokrotnie dostrzeżony i nagrodzony – ostatnio Laurem Umiejętności i Kompetencji dla dr Justyny Charaśnej-Blachucik.
– Przedsięwzięcie wpisuje się w profil naszego wydziału – mówi organizatorka – Jego celem jest aktywizacja oraz integracja społeczna osób z różnymi dysfunkcjami poprzez sport oraz rehabilitację ruchową, w trakcie której studenci mogą w praktyce wykorzystać nabytą wiedzę i umiejętności. Przyświeca nam też idea uspołeczniania, otwartości na inne rodzaje rozwoju, empatia, człowieczeństwo i wsparcie dla innych. Logiem wydziału jest czerwone serce i to serce przekazujemy podczas każdego naszego wydarzenia. Zawody organizujemy również dlatego, aby studenci i pracownicy zobaczyli, jakie jest zapotrzebowanie na tego typu wydarzenia i jak ważne są kompetencje do pracy z niepełnosprawnymi, które często trzeba uzupełniać już po studiach.
Dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania kolejny raz tak dużego wydarzenia. Oby sportowy duch walki i determinacja towarzyszyła nam wszystkim przez kolejny rok!
Patronat nad wydarzeniem obejmują od pięciu lat: Rektor Politechniki Opolskiej, Dziekan WWFiF, Prezydent Opola, Prezydent Kędzierzyna-Koźla, Marszałek Województwa Opolskiego i Wojewoda Opolski.