Sporej części 55-letniej historii Politechniki Opolskiej towarzyszy uczelniana orkiestra, która w ramach dwóch działających równolegle zespołów nie tylko ozdabia, ale też sama kreuje ważne wydarzenia akademickie. Nadawanie rytmu uczelnianym dziejom trwa już 15 lat.

– Bezpośrednim impulsem do działania był występ Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu podczas uroczystego rozdania dyplomów na Wydziale Elektroniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej – wspomina twórca orkiestry Przemysław Ślusarczyk opolski kompozytor, dyrygent i animator kultury, pod którego batutą, owego pamiętnego dnia, wystąpili muzycy z „Elektryczniaka” (i występują zresztą do dziś).

Skoro swoją orkiestrę ma szkoła, dlaczego nie miałaby mieć jej i uczelnia, zwłaszcza, że część muzykujących uczniów stawało się potem jej studentami? Pomysł spodobał się ówczesnemu rektorowi prof. Jerzemu Skubisowi i już po kilku miesiącach, 4 maja 2006 roku świeżo utworzona Orkiestra Politechniki Opolskiej wystąpiła na pikniku z okazji święta uczelni.

Od tego czasu orkiestra stale koncertuje. Zespół jest życzliwie przyjmowany przez publiczność zwłaszcza podczas występów w nietypowych miejscach – na wodzie, na dworcach i dworach.


Autorskie cykle „Muzyczne impresje” , „Z orkiestrą po zamkach i pałacach” „Opolski Ekspres Dęty” i „Z orkiestrą po Odrze” to imprezy, które mają swoje stałe miejsce w kulturalnym kalendarzu nie tylko uczelni, ale i całego regionu, a każdy, kto choć raz wsiadł do pociągu z orkiestrą i odbył krajoznawczo-muzyczną podróż, która aktywizuje wszystkich mieszkańców na trasie przejazdu – wie, że to wydarzenie nietuzinkowe.

Wiedzą o tym również włodarze regionu, którzy trzem formatom muzykowania: w pałacach, na Odrze i na szynach przyznali wyróżnienie – Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Opolskiego 2013. W 2020 roku „Opolski Ekspres Dęty” otrzymał także nagrodę „Opolska Marka 2019″ w kategorii 'promocja regionu’.

Po kilku latach działalności przy orkiestrze powstał dodatkowy zespół – el12 Opole Politechnic Band. Wsparcie zapewniło formacji przedsiębiorstwo el12 Sp. z o.o., które do dziś pokazuje dobre wzorce współpracy pomiędzy uczelnią a biznesem, gdzie mostem jest muzyka.

– Debiut zespołu nastąpił 20 marca 2011 roku w Hali Widowiskowo-Sportowej Okrąglak – o swoim kolejnym projekcie opowiada Przemysław Ślusarczyk – Obecnie el12 Opole Politechnic Band stanowi grupę koncertową, której muzycy rekrutują się z Orkiestry Politechniki Opolskiej, Orkiestr Dętych Opolskiego Elektryczniaka i z Grudzic.

Przez obie formacje przewinęły się dziesiątki osób, wśród nich wielu utalentowanych instrumentalistów, którzy kontynuowali swoje pasje w innych zespołach (m. in. w Dźwiękach Kolorów Retro). Niektórzy muzycy związali się z uczelnią na dłużej, jak Mirosław Lasar, który jest doktorantem w Katedrze Informatyki i naukowo zajmuje się dronami oraz dr inż. Marcin Tatara z Wydziału Budownictwa i Architektury.

W repertuarze obu zespołów znajdują się nie tylko przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej, ale też własne kompozycje Przemysława Ślusarczyka (w tym – oczywiście – Marsz Politechniki Opolskiej) co czyni zespół niepowtarzalnym.

Przez lata zespoły dały mnóstwo koncertów, z których słuchacze zapamiętają nie tylko bisy (a muzycy brawa), ale i przygody – jak burza na Odrze, oświadczyny na peronie, czy pogoń za pociągiem z nutami.

Orkiestranci doskonalą się na warsztatach i podczas prób w Łączniku. W trudnych czasach pandemii swoje nagrania udostępniają słuchaczom online. Każdy, kto chciałby dołączyć do Dęciaków i tworzyć kolejne lata historii może to zrobić kontaktując się z Przemysławem Ślusarczykiem: e-mail: p.slusarczyk@po.edu.pl.
…a czego można życzyć obu orkiestrom z okazji jubileuszy?
– Powrotu do normalności i realizowania swoich muzycznych pasji – odpowiada dyrygent.
Strony orkiestr:
https://opo.art.pl
https://el12.opolskie.art.pl
FB: https://facebook.com/orkiestradeta
INSTAGRAM: https://instagram.com/orkiestrydete
YT: https://www.youtube.com/channel/UCBIFV771tPPfgB9gTfw34mw

Zainteresowanych wieloma obszarami działalności dyrygenta odsyłamy na autorską stronę: https://slusarczyk.eu