70. rocznicę urodzin obchodzi prof. dr. hab. Krystian Heffner.
Z tej okazji w Instytucie Śląskim w Opolu odbyło się spotkanie jubileuszowe.
Podczas spotkania prof. Krystian Heffner otrzymał księgę jubileuszową pt. „Region i rozwój regionalny w ujęciu interdyscyplinarnym” (red. Brygida Solga i Brygida Klemens), której współautorami są osoby współpracujące z Panem Profesorem na różnych etapach Jego działalności naukowo-badawczej. Laudację do Jubilata wygłosił prof. dr hab. Robert Rauziński, natomiast życiorys Jubilata przedstawiła dr hab. Brygida Solga.
Profesor Krystian Heffner był związany z Politechniką Opolską w latach 2001-2018. W latach 2005–2010 był prodziekanem Wydziału Zarządzania i Inżynierii Produkcji (obecnie Wydział Ekonomii i Zarządzania) oraz założył Katedrę Polityki Regionalnej (obecnie Katedra Polityki Regionalnej i Rynku Pracy). Związany był ponadto z wieloma uczelniami i instytutami naukowymi. Od 1978 r. pracował w PIN-Instytucie Śląskim w Opolu, w latach 1991-1996 był dyrektorem Instytutu. W 1994 r. został zatrudniony w Katedrze Geografii Politycznej i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Łódzkiego na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Z uczelnią tą związany był do 2004 r. W 1998 r. został profesorem nadzwyczajnym w Katedrze Badań Strategicznych i Regionalnych Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego w Katowicach (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach). Do 2012 r. był też profesorem Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN w Warszawie, a w latach 2009-2019 także Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Obecnie jest kierownikiem Katedry Gospodarki Przestrzennej i Środowiskowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Profesor Krystian Heffner prowadzi szeroką działalność organizacyjno-naukową. Od 1987 r. był członkiem Rady Naukowej PIN-Instytutu Śląskiego w Opolu, a w latach 2004-2016 jej przewodniczącym. Od 1998 r. jest członkiem Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN, najpierw przewodniczącym, a następnie wiceprzewodniczącym Zespołu ds. Rozwoju Obszarów Wiejskich tego Komitetu. W latach 2009-2018 był członkiem Komitetu Badań nad Migracjami PAN. Od 1999 do 2012 r. zasiadał w Radzie Naukowej Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN w Warszawie. Od 2010 r. jest członkiem Rady Wydziału Administracji i Spraw Publicznych na Uniwersytecie w Opawie. Do 2020 r. był członkiem Senatu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Profesor Krystian Heffner współpracuje z podmiotami centralnymi oraz samorządowymi. Był m.in. ekspertem w programie opracowania Strategii Rozwoju Polski Zachodniej, obecnie jest ekspertem zespołu doradczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, uczestniczył przy opracowaniu dokumentów strategii rozwoju województwa opolskiego oraz planów zagospodarowania przestrzennego. W 2015 r. za zaangażowanie w podejmowanie działań na rzecz rozwoju Opolszczyzny, otrzymał odznakę honorową „Za zasługi dla Województwa Opolskiego”.
Profesor Krystian Heffner to znakomity znawca procesów przestrzennych, społeczno-ekonomicznych i ludnościowych w regionach w Europie, w Polsce, na Śląsku. Spectrum zainteresowań badawczych Profesora jest szerokie i obejmuje wiele istotnych problemów z obszaru polityki regionalnej i przestrzennej, rozwoju obszarów wiejskich i małych miast, migracji ludności, problematyki narodowościowej. Jest autorem i współautorem prawie 500 publikacji naukowych wydanych w kraju i zagranicą oraz autorem niemal 100 nieopublikowanych raportów i ekspertyz badawczych. Kierował szeregiem grantów i projektów badawczych oraz użytkowych.
Niezmiernie ważna i szeroka jest także prowadzona przez Profesora Krystian Heffnera działalność dydaktyczno-wychowawcza oraz związana z rozwojem kadry naukowej. Profesor wypromował kilkuset magistrów, jest promotorem 10 prac doktorskich i recenzentem ponad 30, ponadto recenzentem 12 przewodów habilitacyjnych i 11 prac habilitacyjnych. Sporządzał recenzje i opinie wydawane w postępowaniu o nadanie tytułu naukowego profesora.
Profesor Krystian Heffner to osoba o szerokich zainteresowaniach badawczych, autorytet naukowy i kompetentny ekspert. Wszystkie osiągnięcia Pana Profesora świadczą o wielkim umyśle oraz ogromnym talencie naukowym i organizacyjnym. Uczniowie i przyjaciele w Panu Profesorze widzą jednak przede wszystkim niezwykle życzliwego i zaangażowanego człowieka, chętnego do współpracy i pomocy, zawsze oddanego podejmowanym sprawom i łączącego środowisko naukowe.