To właśnie na Politechnice Opolskiej trwają obchody 70-lecia Komitetu Elektrotechniki Polskiej Akademii Nauk. Komitet tworzy zespół fachowców, teoretyków i praktyków, mających olbrzymi wpływ na rozwój szeroko rozumianej elektrotechniki
w Polsce, ale także na rozwój młodych kadr oraz przemysłu.
Komitet Elektrotechniki powstał w 1952 roku, siedem miesięcy po utworzeniu Polskiej Akademii Nauk. – Komitet ma wpływ także na dydaktykę, kształcenie ale jego zasadniczą rolą jest wpływ na naukę. Ma rozwijać, promować naukę w dyscyplinie elektrotechnika. W ostatnim czasie, szczególnie w ostatnich latach, komitet spełnia swoją rolę, promuje elektrotechnikę, wymusza nieco intensywniejszą pracę, integruje środowisko czego efektem jest dzisiejsza wizyta na Politechnice Opolskiej, na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki – informuje prof. Andrzej Demenko, wiceprzewodniczący Komitetu Elektrotechniki PAN profesor honorowy Politechniki Opolskiej.
– Komitet to zespół fachowców, teoretyków i praktyków, mających olbrzymi wpływ na rozwój szeroko rozumianej elektrotechniki w Polsce, ale także na rozwój młodych kadr oraz przemysłu. Komitet redaguje czasopisma, organizuje konferencje, sympozja naukowe a także kształci adeptów elektrotechniki. Dzisiaj świętujemy jubileusz, 70-lecie powstania komitetu to duże święto. Należy życzyć komitetowi jeszcze wielu lat owocnej pracy w tych dziedzinach, kształtowaniu przyszłości rozwoju przemysłu, nowej kadry inżynierów – wylicza prof. Ryszard Pałka, członek komitetu z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Prof. Marian Łukaniszyn z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej, przewodniczący Komitetu Elektrotechniki PAN podkreśla, że komitet reaguje także na obecne wyzwania jak te związane np. z kryzysem energetycznym. – Np. opracowaliśmy ocenę dotyczącą budowy elektrowni atomowej w Polsce, ta ocena została przekazana do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Zabieraliśmy także głos w sprawie poparcia wniosku dotyczącego 10H, czyli możliwości budowy elektrowni wiatrowej w mniejszej odległości, ponieważ obecna ustawa dotycząca odległości praktycznie eliminuje rozwój energetyki wiatrowej – wylicza prof. Marian Łukaniszyn, który dodaje, że skład komitetu jest elitarny.
To 30 osób, najbardziej znani naukowcy w kraju w dyscyplinie elektrotechnika, wybierani co cztery lata. W tym gronie są także kobiety jak prof. Henryka Danuta Stryczewska z Politechniki Lubelskiej. – Kobiety w elektrotechnice odnajdują się bardzo dobrze. Są bardzo dobrze wykształcone, mają analityczne umysły. Na uczelniach prowadzimy różne akcje zachęcające do studiowania przez kobiety na takich kierunkach jak elektrotechnika, elektronika, automatyka, mechatronika. Na te kierunki przychodzą najodważniejsze dziewczyny i nierzadko okazuje się, że są bardzo dobre – podkreśla prof. Henryka Danuta Stryczewska.
– To wielkie wyróżnienie dla naszej uczelni, że to właśnie na Politechnice Opolskiej odbywa się tak ważny jubileusz, że możemy uhonorować ważne osobistości świata elektrotechniki oraz dyskutować o najważniejszych tematach w tym obszarze – podsumowuje prof. Tomasz Boczar, prorektor ds. ogólnych i operacyjnych Politechniki Opolskiej.