Kto otrzymuje nagrodę, kiedy bolid formuły 1 przyjeżdża pierwszy na metę, maszyna, czy kierowca? – zapytał słuchaczy Chandra Mohan Bhandari, światowej sławy propagator jogi i ajurwedy, a także były ambasador Indii w Polsce, który wygłosił dziś wykład dla studentów Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapi.
Oczywiście, że kierowca – odparli studenci. Potem było już trudniej, bo we współczesnym świecie nie przwykliśmy do kierowania uwagi wgłąb siebie, do świadomego oddechu, jedzenia i życia. W procesie edukacji zdobywamy wiedzę o świecie zewnętrznym, ale nikt nie uczy nas o tym, co wewnątrz.
Tymczasem – jak tłumaczył mistrz – nasze ciała są jak samochód z owego obrazowego porówniania i cały sekret zdrowia i harmonii polega na zidentyfikowaniu w sobie kierowcy tego samochodu i uzbrojeniu go w jak największą wiedzę i siłę. W ten sposób, za pomocą intelektu, praktyk ruchowych, oddechowych i medytacyjnych, będziemy mogli kontrolować nasze organizmy i utrzymywać je w dobrej formie.
W czasie dwugodzinnego spotkania, uczestnicy, którzy wypełnili aulę po same brzegi, dowiedzieli się o podstawowych założeniach holistycznych nauk o jodze i ajurwedzie, o kreujących świat żywiołach i odpowiadających im zmysłach, a także o tym, dlaczego żaden ajurwedyjski lekarz nie przepisze tabletki na ból głowy.
Chandra Bhandari udzielił też krótkiej lekcji oddychania ,,przeponą”. Jesteście młodą generacją – powiedział – wkrótce przejmiecie wszystkie role starszych i świat zostanie w waszych rękach, dlatego tak ważne jest, abyście umieli sprostać wszystkim wyzwaniom, abyście wiedzieli jak radzić sobie ze stresem i chorobami, które w 90% generuje sam człowiek.
Przed wykładem gość spotkał się z przedstawicielami władz uczelni, a całe jego wystąpienie znakomicie tłumaczył z języka angielskiego (ale i filozoficznych zawiłości) Piotr Kokorczak, kierujący Działem Współpracy Międzynarodwej.
Na zakończenie wykładu dziekan WWFiF dr hab. Zbigniew Borysiuk, prof. PO podarował gościowi zegar, aby ten odliczał czas do następnego spotkania.