Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej zakupił system kamer 3D o wysokiej rozdzielczości przeznaczony zarówno do pomiarów w skali naturalnej, jak i do pomiarów w skali laboratoryjnej. To jedyny takiej klasy sprzęt w Polsce.
– Zakupiliśmy sprzęt ARAMIS SRX, który nasze badania przenosi w XXI wiek. Jak byłem asystentem, zacząłem się parać mechaniką, to w pewnym momencie zrozumiałem, że dałbym wszystko, żeby można było na obciążonym elemencie konstrukcyjnym dowolnego kształu zmierzyć „mapę” odkształceń i przemieszczeń. Wtedy było to możliwe w wybranych punktach. Dzisiaj taki sprzęt jest już na politechnice – informuje prof. Zbigniew Perkowski z Katedry Fizyki Materiałów Wydziału Budownictwa Politechniki Opolskiej.
Wart ok. 700 tysięcy złotych ARAMIS SRX to system kamer 3D o wysokiej rozdzielczości przeznaczony zarówno do pomiarów w skali naturalnej jak i laboratoryjnej. Jak informuje producent: dzięki możliwości precyzyjnego filmowania do 2000 klatek na sekundę, wysokiej stabilności i niezawodności oraz szerokiemu zakresowi zastosowań, ARAMIS SRX doskonale sprawdzi się także jako system pomiarowy do zaawansowanych zastosowań w środowisku przemysłowym.

– To całkowicie zmienia realia pracy w laboratorium. Do tej pory każdy pomiar odkształceń wymagał przyklejenia tensometru lub zamocowania ekstensometru. Teraz od razu możemy zbadać całą konstrukcję w sposób wizyjny – zauważa dr inż. Mariusz Czabak z Katedry Fizyki Materiałów Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej.
– Zakres możliwości pomiarowych w przypadku naszego wydziału jest dość duży. To sprzęt, który umożliwia nam zarówno pracę na małych elementach typu próbka betonu czy na drobnym elemencie stalowym, ale równie dobrze możemy badać elementy w skali naturalnej, czyli np. belki żelbetowe, stalowe, drewniane; ściany czy też znacznie bardziej skomplikowane układy. Przy pomocy sprzętu mierzymy takie parametry jak przemieszczenia, odkształcenia w dowolnym punkcie tego typu konstrukcji jak i podejmujemy próby analizy drgań takiego elementu ponieważ sprzęt umożliwia rejestrację obrazu z częstotliwością 2 tysięcy klatek na sekundę. To dość imponujący wynik. Praktycznie tego typu sprzęt w tej klasie mamy jako jedyni w Polsce poza polskim dystrybutorem oczywiście – tłumaczy dr inż. Mariusz Czabak.
– Sprzęt służy do oceny bezpieczeństwa, jakości, nośności elementów budowlanych, które codziennie są nad naszymi głowami i które mają pracować bezpiecznie. Mówiąc najprościej: umożliwia on przeniesienie rozważań teoretycznych jak i praktycznych o kilka pól do przodu. Myślę, że dzięki niemu uzyskaliśmy duże ułatwienie, by powalczyć także o bardzo dobre publikacje naukowe notowane po 200 punktów przez Ministerstwo – dodaje prof. Zbigniew Perkowski.
– Politechnika cały czas się rozwija. Nie jesteśmy w stanie osiągnąć rozwoju naukowego bez inwestycji, bez najnowszej aparatury na poziomie światowym. Mamy w planie zainwestowanie ponad 20 milionów złotych na sprzęt. Dzięki temu nie tylko zwiększymy poziom naszych badań naukowych, ale także poszerzymy ofertę skierowaną do przemysłu – zauważa prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.
