Podróż tysiąca mil zaczyna się od jednego kroku – powiedział Konfucjusz. Jeśli uda się wdrożyć wielki projekt odnowienia Jedwabnego Szlaku prowadzącego z Chin do Europy, pokonanie owych tysięcy mil (nie przez podróżnych wprawdzie, lecz przez rozmaite dobra) będzie znacznie łatwiejsze, a ten pierwszy krok postawiono dziś na Politechnice Opolskiej, podczas międzynarodowej konferencji ,,One Belt One Road”.
Sympozjum poświęcone ekonomicznym, naukowym i społecznym aspektom projektu, nasza uczelnia zorganizowała przy współudziale Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, Związku Uczelni Śląskich, Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich oraz Instytutu Konfucjusza.
Jak powiedział rektor prof. Marek Tukiendorf, Politechnika Opolska jest liderem w kontaktach z Chinami, dlatego, wraz z ogólnopolskimi gremiami, inicjuje spotkania, mające na celu zacieśnienie współpracy z dającym olbrzymie szanse azjatyckim partnerem.
W konferencji wzięli udział znakomici goście. Z uwagi na nich – powiedziała wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk – politechnika to najwłaściwsze miejsce do organizacji takich konferencji, ale też jest na to najwłaściwszy czas, bo otwierające się na świat Chiny występują z bardzo ciekawymi propozycjami.
Trzymamy kciuki! – dodała, deklarując wsparcie dla środowiska akademickiego w rozwijaniu tej obiecującej współpracy.
Chargé d’affaires ambasady Chińskiej Republiki Ludowej Lin Jian nazwał ideę szlaku odpowiedzią Chin na globalny kryzys ekonomiczny. Propozycja Państwa Środka – wyjaśnił – ma jednak nie tylko wymiar gospodarczy, ale także kulturowy. Stworzenie połączeń infrastrukturalnych w założeniu ma pociągnąć za sobą również rozwój nauki, technologii czystej energii, czy rolnictwa. Zbudujemy mosty nie tylko w rzeczywistości, ale też w sercach ludzi.
Szef KRASP prof. Wiesław Banyś podkreślił z kolei, że byłoby grzechem zaniechania, gdyby polskie uczelnie nie wykorzystały szansy, jaką daje udział w projekcie. Podkreślił też, że opolskie sympozjum to pierwsze w Europie spotkanie w sprawie szlaku o charakterze akademickim. To bardzo ważne, bo przecież know how, którym dysponują uczelnie, może się okazać bezcennym wkładem w projekt.
Ponieważ szlak będzie miał ogromny wpływ na regiony, które obejmie umowami, w panelach dyskusyjnych wzięli udział opolscy samorządowcy: marszałek Andrzej Buła, wojewoda Adrian Czubak oraz prezydent Arkadiusz Wiśniewski.
Ważny głos w dyskusji miał Marek Zuber, znany doradca i analityk finansowy, który powiedział o uwarunkowaniach ekonomicznych programu jako gospodarczej szansy dla Polski.
Akademicy omówili cele strategiczne projektu, zagadnienia związane z transportem oraz transferem wiedzy i produktów.
Praktycy natomiast podzielili się swoimi doświadczeniami w już istniejącej, bardzo udanej współpracy z Państwem Środka, w tym przykład z Opola – firma Atel.
W przerwie konferencji można było skosztować produktów potencjalnych eksporterów, firm: Cukry Nyskie, OSM w Oleśnie, Zott i OSM w Grodkowie.
Wagony, które przyjadą do nas z Chin nie będą przecież wracać puste!
Relacja filmowa już wktótce!