Dzięki rankingom Złotej Setki można obserwować rozwój opolskiej firm i kondycję lokalnej gospodarki. Plebiscyt organizuje od lat Nowa Trybuna Opolska, a głównym twórcą rankingu jest prof. Łukasz Mach ze studentami Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej.
Anna Kułynycz: Panie Profesorze, w jaki sposób tworzony jest ranking Złotej Setki? Jak wyglądapraca studentów przy rankingu?
Prof. Łukasz Mach, kierownik Katedry Ekonomii, Finansów, Badań Regionalnych i Międzynarodowych Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej:
Złota Setka to od dziewięciu lat dwa rankingi opracowywane z udziałem studentów Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej. Jednym z rankingów są Filary Opolskiej Gospodarki, natomiast drugim Finansowe Tygrysy Opolskiej Gospodarki. Filary Opolskiej Gospodarki jak nazwa wskazuje to ranking, w którym znajdują się przedsiębiorstwa, stabilne o ugruntowanej pozycji rynkowej, które w Polsce jak i na świecie mają znaczącą pozycję w swojej branży. Natomiast w Finansowych Tygrysach Opolskiej Gospodarki znajdują się firmy, które wykazały się poprawą r./r. swoich wskaźników w obszarze finansów. W rangowaniu wzięto pod uwagę rentowność kapitałów własnych, rentowność sprzedaży, dynamikę wzrostu przychodów, dynamikę wzrostu zysku oraz osiągnięty wynik netto. Na podstawie tych wskaźników obliczono wskaźnik syntetyczny będący podstawą rangowania.
W każdej edycji rankingów Złota Setka aktywny udział biorą studenci, którzy wykorzystując wiedzę zdobytą w trakcie studiów na WEiZ np. zbierają dane ze sprawozdań finansowych, tj. bilansu oraz rachunku zysków i strat przedsiębiorstw, sprawdzają poprawność zebranych danych, porządkują dane według przyjętych standardów i założeń rangowania. Dane pobierane są z zasobów eKRS. Aby pokazać złożoność przedsięwzięcia należy powiedzieć, że w tej edycji rankingu brało udział 16 studentów. Współtworząc ranking studenci wykazali się wiedzą z zakresu finansów przedsiębiorstwa, umiejętnością pracy w grupie i terminową realizacją przedsięwzięcia. Wiele razy już to powtarzałem, ale w tym miejscu jeszcze raz dziękuję studentom za zaangażowanie w realizację rankingu.
Ranking badał, jak firmy radziły sobie w 2021 roku, czyli jak sobie poradziły z okresem pandemii. Jaki to był rok dla opolskich firm i dla opolskiej gospodarki w ogóle?
W gospodarce wolnorynkowej zawsze jest tak, że jedne z przedsiębiorstw zwiększają swoje zasoby inne natomiast są zmuszone do ich pomniejszenia. Zasada ta obowiązuje na rynku, niezależnie czy jest on w fazie rozkwitu, ożywienia, depresji czy kryzysu. Oczywiście, obawy o dobre wyniki narastają w czasach trudnych, czasach niepewnych, do których możemy niewątpliwie zaliczyć 2021 rok. To m.in. czas pandemii, czas cechujący się ogólnoświatowym ograniczeniem zaopatrzenia rynku w zasoby surowcowe, czas wymuszający nowe metody organizacji pracy. W omawianym okresie, patrząc na wyniki finansowe przedsiębiorstw, które znalazły się w rankingach Złotej Setki, można powiedzieć że osiągnęły one sukces. Wiele z nich poprawiło swoje parametry finansowe. Opracowane rankingi, pokazały że w regionie jest grupa przedsiębiorstw stabilnych finansowo, mających pozycję lidera w branży na rynku krajowym oraz zagranicznym oraz grupa przedsiębiorstw o bardzo dobrej kondycji finansowej. Pamiętajmy, że opracowane rankingi pokazują stan finansów przedsiębiorstw za 2021r., czyli jak można powiedzieć poradziły sobie z okresem pandemii. Dziś pod koniec 2022 roku, mamy po raz kolejny nowe, inne, trudniejsze warunki życia i gospodarowania. Kolejna edycja rankingu Złotej Setki pokaże nam, jak z tymi warunkami poradzą sobie opolskie przedsiębiorstwa i pozwala mieć nadzieję, że skoro we wcześniejszym okresie zawirowań rynkowych poradziły sobie dobrze to rok 2022 też będzie dla nich rokiem gospodarczego sukcesu.
Czy – w porównaniu do lat poprzednich – zmieniły się miejsca na liście rankingowej? Czy jednak poprzedni laureaci trzymają pozycje?
Naturalnie jest, że zmiany na miejscach w rankingach się pojawiają – to jest jedna z cech rangowania, która sprawia, że wyniki rankingów są nieoczywiste i jednocześnie ciekawe. Jednakże można wskazać przedsiębiorstwa, które corocznie uzyskują wysokie pozycje w rankingu szczególnie jeśli chodzi o Filary Opolskiej Gospodarki, bo tam znajdują się przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji rynkowej. Natomiast w drugim rankingu Finansowe Tygrysy Opolskiej Gospodarki, z uwagi na zdefiniowane kryteria rangowania, rotacja firm w rankingu oraz samych miejsc, które w nim zajmują jest większa.
Czym zajmują się firmy zakwalifikowane w czołówce rankingu?
Przedsiębiorstwa z czołówki rankingu reprezentują branże, które określają specyfikę naszego regionu. W czołówce rankingu Filarów Opolskiej Gospodarki znalazły się branże takie jak: produkcja cementu, produkcja nawozów i związków chemicznych, sprzedaż wyrobów chemicznych, przetwórstwo mleka, produkcja wyrobów chemicznych, sprzedaż hurtowa części i akcesoriów samochodowych, produkcja pozostałych części i akcesoriów do pojazdów silnikowych czy produkcja wyrobów z aluminium. Najwięcej przedsiębiorstw z pierwszych 100 należy do przetwórstwa przemysłowego (51% przedsiębiorstw), handlu hurtowego (26%), budownictwa oraz transportu i gospodarki magazynowej (po 6%). Należy podkreślić, że każdy z dwóch rankingów to zestawienie 100 przedsiębiorstw, które są w regionie nazwane złotą setką. Wydawałoby się że odległe miejsce rankingowe, nic bardziej mylnego, miejsce w pierwszej 100 rankingu to wyróżnienie. Pamiętajmy, że przedsiębiorstw w województwie opolskim wg danych GUS w 2021 roku było 108 tysięcy, a tych zatrudniających 10 osób i więcej prawie cztery tysiące.