Niemal 90% absolwentów jest zatrudnionych lub prowadzi działalność gospodarczą, ponad 70% osób wykonuje pracę zgodną z wykształceniem zdobytym na Politechnice Opolskiej, a więcej niż 80% swoją pierwszą pracę podjęło już w trakcie studiów lub do trzech miesięcy od obrony pracy dyplomowej
– wynika z najnowszego raportu Akademickiego Biura Karier Politechniki Opolskiej, które sprawdza, jak absolwenci naszej uczelni radzą sobie na rynku pracy.
Tym razem badanie dotyczy osób, które ukończyły studia na Politechnice Opolskiej w 2020 roku. Z raportu przygotowanego przez Akademickie Biuro Karier Politechniki Opolskiej wynika, że absolwenci naszej uczelni radzą sobie doskonale na rynku pracy.
– Prawie 90% respondentów jest zatrudnionych lub prowadzi działalność gospodarczą. Tyle samo pracuje na podstawie umowy o pracę. Ponad 70% wykonuje pracę zgodną z wykształceniem zdobytym na Politechnice Opolskiej. Co warto podkreślić to fakt, że ponad 80% badanych swoją pierwszą pracę podjęło już w trakcie studiów lub do trzech miesięcy od obrony pracy dyplomowej. W przypadku więcej niż połowy tych osób pierwsza praca była zgodna z wykształceniem i kwalifikacjami uzyskanymi na Politechnice Opolskiej – wylicza Aleksandra Jasińska, kierownik Akademickiego Biura Karier Politechniki Opolskiej, które zapytało absolwentów także o to, co według nich wpłynęło na fakt zatrudnienia. Najczęstsze odpowiedzi jakie wskazywano to: ukończony kierunek studiów oraz umiejętności interpersonalne, np. komunikatywność, umiejętności pracy w zespole.
Najwięcej badanych pracuje jako inżynier, specjalista oraz pracownik administracji. Wśród badanych są także osoby, które już zajmują stanowiska kierownicze. Branże, w których pracują absolwenci politechniki to m.in.: bankowość i usługi finansowe, ciepłownictwo, transport, spedycja, logistyka, dystrybucja, elektronika, elektrotechnika, produkcja, badania i rozwój, budownictwo, mechanika, administracja, IT, przemysł energetyczno-paliwowy, ochrona zdrowia, kontrola jakości, motoryzacja, edukacja, architektura, służby mundurowe.
– Poza pytaniami, dot. aktualnej sytuacji zawodowej, zapytaliśmy również o wrażenia związane z Politechniką Opolską. Jako mocne strony Politechniki Opolskiej wskazano m.in.: infrastrukturę uczelni (budynki, laboratoria, oprogramowanie, akademiki), kadrę naukową, ofertę dydaktyczną (kierunki studiów i specjalności) dostosowaną do potrzeb rynku pracy oraz lokalizację w centrum regionu – wylicza Aleksandra Jasińska.