Ponad 100 uczennic szkół średnich wzięło udział w konkursie ITGrA na Politechnice Opolskiej. – Informatyka jest naszym żywiołem i już dziś łączymy naukę w klasie informatycznej z pracą dla firm IT – mówią laureatki konkursu Milena Kaletka i Basia Bocheńczak.
– To już czwarta edycja konkursu ITGrA, którego celem jest popularyzacja branży IT wśród dziewczyn, które stoją przed wyborem swoje ścieżki zawodowej. Nasza inicjatywa wpisuje się w trend otwierania się branży informatycznej na kobiety – tłumaczy Magdalena Rucińska z Capgemini, które wspólnie z Politechniką Opolską zorganizowało konkurs ITGrA dla uczennic szkół średnich. Wzięło w nim udział ponad 100 dziewcząt, które przyjechały na uczelnię aż z sześciu województw: śląskiego, małopolskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, opolskiego, lubelskiego.
Konkursowym zadaniem było zbudowanie aplikacji ułatwiającej sprzedaż używanych książek. Efekt pracy programistycznej zakończył się prezentacją produktu przed konkursowym jury. Dzisiejsze zmagania poprzedziły cykl szkoleń prowadzonych przez specjalistów firmy Capgemini w ramach IT Girls rEvolution Academy. – Bardzo się cieszymy, że konkurs spotkał się z tak dużym zainteresowaniem. Uczestniczki mocno zaangażowały się w wykonanie zadania, starały się wykonać je najlepiej jak potrafią. Liczymy, że takie konkursy, inicjatywy wspólne z szeroko rozumianym otoczeniem społeczno-gospodarczym przekonają nastolatki, że branża IT także przed nimi stoi otworem – zauważa dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Politechniki Opolskiej.
Zmagania wygrał Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych w Gliwicach. Jak wyjaśniają laureatki: Milena Kaletka i Basia Bocheńczak – informatyka jest ich żywiołem i już dziś łączą naukę w klasie informatycznej z pracą dla firm IT, a przed nimi matura z informatyki i rozszerzonej matematyki.
Zadowolenia nie kryły również uczennice I Liceum Ogólnokształcącego w Opolu, które w konkursie zdobyły drugie miejsce. – Odkąd pamiętam komputery zawsze mnie fascynowały – przyznaje Anastasia Kachur, uczennica opolskiej jedynki.
Konkurs ITGrA to efekt wspólnych działań firmy Capgemini i Politechniki Opolskiej. Jak tłumaczy rektor Politechniki Opolskiej prof. Marcin Lorenc w przeszłości uczelnia współpracowała już z Capgemini przy okazji targów pracy, szkoleń, staży i wykładów dla studentów.