Studenci kierunku inżynieria biomedyczna w roku akademickim 2018/2019 wzięli udział w sześciu wizytach studyjnych, w tym w największych jednostkach medycznych Opolszczyzny oraz dwóch koncernach farmaceutycznych we Wrocławiu. Ponadto w ramach prac Koła Bioinżynierów spotkali się z wieloma ekspertami w ramach Ogólnopolskiej Konferencji naukowej MEDmeetsTECH dotyczącej telemedycyny odbywającej się w Warszawie, którą to jako koło naukowe objęli patronatem medialnym. Wzięli także udział w Women in Tech Summit, gdzie oprócz paneli tematycznych i genialnych przemówień keynote speakerów, mogli wziąć udział w sesjach mentoringowych, gdzie porad udzielali przedstawiciele czołowych firm technologicznych.
Drugi semestr bieżącego roku akademickiego studenci kierunku inżynieria biomedyczna rozpoczęli wizytą studyjną w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu. Podzieleni na dwie grupy mieli okazję poznać od kulis działanie szpitala, zapoznając się z: Stacją dializ, Stacją uzdatniania wody oraz Zakładem diagnostyki laboratoryjnej. Jak uważają studenci: Wyjście to pozwoliło na poznanie działania placówki od strony technicznej, co może się okazać niezwykle przydatne przy wyborze miejsca praktyk studenckich lub nawet przyszłego miejsca pracy.
W pierwszej połowie kwietnia 2019 studenci kierunku IBM odwiedzili Zakład Higieny Weterynaryjnej w Opolu. Jak potwierdzają: Podczas tej wizyty zostaliśmy zapoznani ze strukturą tego zakładu oraz z zakresem wykonywanych tam badań. W trakcie wizyty zostały nam zaprezentowane techniki najczęściej wykonywanych badań, a także niektóre preparaty. Dodatkowo zapoznano nas z budową specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego w zakładzie.
Natomiast w drugiej połowie kwietnia 2019 studenci pojechali na wizytę studyjną do Wrocławia do firmy Hasco-Lek. Na początku wizyty studyjnej zostaliśmy ubrani w specjalny strój ochronny – relacjonują – aby móc wejść na linie produkcyjne. Z ogromnym wrażeniem podziwialiśmy produkcje, gdzie wyrabiane są tabletki i maści, które możemy w stanach choroby przyjmować. Ciekawym aspektem wizyty było zobaczeniem laboratorium ze specyficznym sprzętem, z którym w przyszłości będziemy mieć styczność jako inżynierowie biomedyczni. Na zakończenie każdy uczestnik wizyty dostał skromny podarunek od firmy.
W połowie maja 2019 odbyła się kolejna wizyta studyjna studentów kierunku inżynieria biomedyczna, tym razem w Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu (zdjęcie na górze). Studenci mieli okazję zapoznać się ze strukturą szpitala oraz został im zaprezentowany sprzęt medyczny dostępny w placówce. Bardzo ciekawym elementem wizyty było wejście na salę operacyjną i prezentacja narzędzi i urządzeń używanych podczas zabiegów, w tym aparatu do laparoskopii. Studenci odwiedzili również Sterylizatornię, poznali na czym polega praca jej personelu i z jakich narzędzi korzysta zatrudniony tam personel. Pracownicy chętnie odpowiadali Studentom na wszystkie zadawane przez nich pytania oraz szczegółowo opisywali swoje obowiązki. Oto zdanie jednej ze studentek kierunku: Wizytę uznajemy za bardzo udana, ponieważ miałyśmy okazję zobaczyć nowoczesny sprzęt medyczny i poznaliśmy tę placówkę od technicznej strony.
Na mapie wyjazdów pojawił się również Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu, w którym studenci odwiedzili najciekawsze z punktu widzenia bioinżynierów jednostki, w tym Zakład Diagnostyki Obrazowej, gdzie mogli zapoznać się z najnowocześniejszym sprzętem obrazującym.
Kolejna wizyta studyjna odbyła się w Zakładach Herbapol we Wrocławiu, gdzie jak twierdzą studenci: Mieliśmy okazję zapoznać się z procesem produkcji leków, głównie, w formie tabletek. Odwiedziłyśmy różne stanowiska, na których poszczególni kierownicy opowiadali na czym polega etap produkcji za który są odpowiedzialni. Bardzo dokładnie i szczegółowo zostałyśmy zapoznane z procesem wytwarzania leków i sprowadzania ich do formy w której my, zwykli ludzie, jesteśmy przyzwyczajeni. Dowiedzieliśmy się jak poszczególne leki się rozdrabnia, drażuje i pakuje do formy wysyłkowej. Mogliśmy się też zapoznać z maszynami, które stosowane są w zakładzie oraz spróbować znaleźć dla siebie na przyszłość potencjalne miejsce pracy. Pracownicy byli bardzo otwarci i szczegółowo odpowiadali nam na wszystkie zadawane pytania. Dzięki tej wizycie poszerzyłyśmy swoją wiedzę na temat produkcji leków i mogłyśmy zobaczyć jak to praktycznie wygląda.
Wizyty te zakończą się praktykami, które część studentów inżynierii biomedycznej rozpocznie już w okresie wakacyjnym między innymi w: Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu, Szpitalu Wojewódzkim w Opolu, a część już je odbywa w tym między innymi w: Opolskim Centrum Onkologii w Opolu. Jak zapewnia Koordynator cyklu wyjazdów studyjnych cieszyły się one dużym zainteresowaniem studentów i stanowiły świetną odskocznię od sali wykładowej.
Na Politechnice Opolskiej działa ponadto koło naukowe Bioinżynierów, które to 26 marca 2019 roku wzięło udział w konferencji naukowej MEDmeetsTECH dotyczącej telemedycyny. Program konferencji był bardzo bogaty, a w nim prezentowano między innymi wyniki raportu o rynku startupów medycznych w Polsce, MedTech z perspektywy prawa gospodarczego, „cyfrowy szpital przyszłości”, rozwój rynku nowoczesnych technologii oraz certyfikację wyrobów medycznych. W konferencji uczestniczyło wielu specjalistów związanych z medycyną, nie tylko z kraju, ale również z zagranicy, m.in.: Adam Niedzielski – Wiceprezes NFZ, Janusz Kowalski – MEDmeetsTECH, prof. Dariusz Dudek, Emma Baines – Radca Polityczny Ambasady Brytyjskiej w Warszawie. Co ważne Koło było patronem medialnym konferencji, a logo koła Politechniki Opolskiej zostało umieszczone na okładkach materiałów konferencyjnych i na stronie internetowej MEDmeetsTECH. Studenci wspólnie przyznali: Udział w konferencji pozwala na wymianę wiedzy, doświadczeń i kontaktów między światem nauki, medycyny, biznesu i nowych technologii, co może w przyszłości zaowocować w naszym studenckim i zawodowym życiu.
Ponadto w roku akademickim 2018/2019 studentki z koła naukowego Bioinżynierów miały okazję brać udział w największym wydarzeniu dedykowanym kobietom rozwijającym się w sferze IT, nauce i technologii. Konferencja Women in Tech Summit przyciągnęła do Warszawy przeszło 3000 osób, a nie jak pierwotnie się spodziewano 1000, i stała się pierwszym tego typu eventem Europy Środkowej i Wschodniej, a także Azji Środkowej. Dwudniowa celebracja nie była jednak skierowana wyłącznie do żeńskiej części sektora STEM, każdy mógł z pewnością znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Oprócz paneli tematycznych i genialnych przemówień keynote speakerów, uczestnicy mogli wziąć udział w sesjach mentoringowych, gdzie porad udzielali przedstawiciele czołowych firm technologicznych. To dobra okazja do rozmów z osobami, które kiedyś stawały przed podobnymi dylematami, a mimo wszystko swoją determinacją pokazały, że można osiągnąć wielki sukces. Istotną częścią wydarzenia była ogromna przestrzeń Career Fair, podczas której przedstawiciele służyli poradami odnośnie ścieżki zawodowej uczestników. Symultanicznie wraz z przemówieniami keynote speakerów prowadzone były praktyczne warsztaty rozwijające dotychczasowe umiejętności uczestników. Women in Tech Summit to nie tylko dwa dni wielkiego świętowania i wzajemnego inspirowania się do niesamowitych rzeczy, ale również preeventy organizowane przez partnerów wydarzenia w różnych częściach Warszawy. Niesamowitą częścią Summitu było „BIG SMART CELEBRATION OF WOMEN IN IT & TECH” w Centrum Nauki Kopernik, gdzie uczestnicy mogli nie tylko rozwijać swoje nowonawiązane kontakty, ale również świetnie się bawić wykorzystując wystawy dostępne w Centrum. Gośćmi specjalnymi były Mariya Gabriel – Komisarz UE ds. gospodarki i społeczeństwa cyfrowego; Wanda Buk – Wiceminister Cyfryzacji; Georgette Mosbacher – ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Partnerami wydarzenia były nie tylko wiodące firmy z branży technologicznej, ale również instytucje państwowe, uczelnie wyższe i stowarzyszenia wspierające kobiety w branży STEM.
Zapraszamy do studiowania inżynierii biomedycznej na Politechnice Opolskiej, gdzie uczymy nie tylko wiedzy teoretycznej, ale też dajemy studentom realny kontakt z jednostkami medycznymi, zakładami działającymi w sektorze farmaceutycznym, a także umożliwiamy udział w ciekawych konferencjach naukowych. Przypominamy jednocześnie, że już nie długo będzie możliwość aplikowania po raz kolejny na studia na ww. kierunku na Politechnice Opolskiej.