Nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN wraz z początkiem roku ukazały się dwa tytuły o przekładniach, autorstwa wybitnych naukowców związanych z inżynierią mechaniczną.
Polecając uwadze czytelników – studentów, naukowców i praktyków, podajemy za wydawnictwem opisy książek:
Przekładnie zębate, Eugeniusz Świtoński, Antoni Skoć
Niniejsza publikacja kompleksowo omawia teoretyczne i praktyczne zagadnienia związane z projektowaniem przekładni zębatych stosowanych w systemach napędowych maszyn. Przedstawione w opracowaniu metody doboru wielkości podstawowych i obliczeń wytrzymałościowych kół zębatych (wg ISO) z powodzeniem można odnieść do każdego z zastosowań przemysłowych. Książka dostarcza wiadomości nie tylko w odniesieniu do problemów dotyczących projektowania przekładni zębatych, ale także związanych z ich eksploatacją.
W dążeniu do stworzenia optymalnej konstrukcji na ogół stosowane jest rozwiązanie kompromisowe, w którym uwzględniane są stawiane wymagania, często wzajemnie rozbieżne, a nawet sprzeczne. Projektant musi zatem umieć wykorzystać przede wszystkim istniejące możliwości konstrukcyjne przekładni. To z kolei wymaga szerokiej wiedzy o wpływie parametrów geometrycznych i technologicznych oraz czynników eksploatacyjnych na procesy zachodzące podczas eksploatacji.
Dzięki lekturze „Przekładnie zębate” Czytelnik pozna i utrwali m.in.:
– podstawowe pojęcia związane z geometrią i kinematyką zazębienia,
– zasady obliczania obciążenia i wytrzymałości zmęczeniowej zazębienia na zginanie i pitting (wg ISO) oraz odporności na zatarcie i zagrzanie,
– wymagania stawiane materiałom na koła zębate,
– sposoby smarowania przekładni i wymagania stąd wynikające,
– problematykę związaną z wpływem parametrów geometrycznych i technologicznych oraz czynników eksploatacyjnych na hałas emitowany przez przekładnie.
https://ksiegarnia.pwn.pl/Przekladnie-zebate,633082031,p.html
Przekładnie ślimakowe, Henryk Grzegorz Sabiniak
Z recenzji prof. dra hab. inż. Mariana Szczerka:
„Książka stanowi pierwsze od ponad pół wieku w kraju tak obszerne ujęcie problematyki przekładni ślimakowych. Stanowi całkowicie nowe ujęcie wiedzy o przekładniach ślimakowych w stosunku do książki Z. Kornbergera z 1978 r. Zaletą książki jest to, że stanowi zwieńczenie dotychczasowych prac dotyczących przekładni ślimakowych wiodącego od wielu dziesięcioleci w kraju ośrodka łódzkiego, mogącego w dodatku korzystać ze wsparcia, również należących do najsilniejszych w kraj, zespołów licznych specjalistów od inżynierii materiałowej czy tribologii. (…) Praca wartościowa i potrzebna. Dotyczy aktualnej problematyki i wykonana na dobrym poziomie merytorycznym.”
Książka podzielona jest na 3 główne części:
część I zawiera rozważania związane z poszukiwaniem rozkładu obciążenia w zazębieniach ślimakowych. Dotyczą one w dużej mierze przekładni zębatych o zębach prostych i skośnych. Jest to część teoretyczna, opierająca się na teorii płyt;
część II dotyczy projektowania przekładni ślimakowych. Omówione są w niej też bariery związane z podanymi zależnościami, a także z uwarunkowaniami eksploatacyjnymi. Stanowi ona wytyczne dla projektantów i konstruktorów przekładni ślimakowych;
część III zawiera teorię i praktykę eksploatacji przekładni ślimakowych. Zamieszczono w niej podstawy wiedzy o zjawiskach związanych z powstawaniem i utrzymywaniem się warstwy smarnej (filmu olejowego) w zazębieniu ślimakowym. Podano zasady doboru środków smarnych i ich ilości, a także sposobów smarowania.
Książkę kierujemy do studentów wydziałów mechanicznych, inżynierów konstruktorów, eksploatatorów przekładni zębatych, pracowników naukowych i osób zajmujących się napędami.
https://ksiegarnia.pwn.pl/Przekladnie-slimakowe,616602825,p.html
Animacja: Wikipedia