Rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf wziął udział w konsultacjach dotyczących tak zwanej „małej ustawy innowacyjnej”. Spotkanie odbyło się w ramach posiedzenia zespołu ds. biznesu i przedsiębiorczości, który został powołany przez wojewodę opolskiego Adriana Czubaka.
Dr Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekonywał, że proponowane zmiany mają zbliżyć polską naukę do przedsiębiorców oraz przedsiębiorców do nauki. Mają zostać stworzone mechanizmy wsparcia pomysłu i całego procesu komercjalizacji innowacji, tak by było to opłacalne dla uczelni, biznesu i całego kraju – dodał wiceminister.
Prof. Marek Tukiendorf zaznaczył, że zmiany powinny dotyczyć również awansów naukowych, które należałoby powiązać z wdrożeniami. To wymiernie może skrócić czas zdobywania stopni naukowych, ale przede wszystkim nauka będzie aplikacyjna, wykorzystywana przez przemysł. – podkreślił rektor.
Minister Dardziński podzielając ten pogląd, uspokajał jednocześnie uniwersytety, gdzie w większej skali prowadzi się badania z obszarów nauk podstawowych.
W konsultacjach wzięli udział przedstawiciele biznesu, uczelni wyższych oraz samorządowcy. Wśród zaproszonych gości był Pan Marcin Biernacki, prezes firmy AirTech, twórca interaktywnego muzeum motoryzacji w Paczkowie. Chciałbym zarazić innych do tego pomysłu. By takie miejsca powstawały w całej Polsce. Mnie udało się zrobić coś dla dzieci. By od najmłodszych lat zainteresowały się techniką – podkreślił Marcin Biernacki.
Politechnika Opolska od lat patronuje dużemu, autorskiemu projektowi, tak zwanego „małego Kopernika” w Paczkowie.
Zdjęcia dzięki uprzejmości Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.