Historia otwartego dziś uroczyście, siódmego wydziału Politechniki Opolskiej zaczęła się dokładnie tak, jak historia całej uczelni – od upominającego się o inżynierów przemysłu. Tempo, w jakim wydział powstał, przypomina natomiast taśmę produkcyjną jednego ze 140 kędzierzyńskich zakładów!
Nasze miasto słynie z chemii i siatkówki, i właśnie ta chemia zadziałała! Dogadaliśmy się z panem rektorem i: mamy w mieście uczelnię. – przypomniała początek tej historii prezydent Kędzierzyna-Koźla, pani Sabina Nowosielska. Od uścisku dłoni inicjatorów przedsięwzięcia – przez spotkania z przedsiębiorcami i samorządowcami w ramach Rady Gospodarczej K-K, prace legislacyjne, ankietyzację młodzieży, a wreszcie przygotowanie budynku i rekrutację – do odśpiewania Gaudeamus w kędzierzyńskiej siedzibie WIST minęło zaledwie 10 miesięcy. Kiedy jednak ,,Miasto Możliwości” współpracuje z uczelnią świętująca ,,Pół-stulecia-pełny sukces” – nie ma rzeczy niemożliwych!
Choć najbardziej uprzemysłowione (i gęsto zaludnione) miasto Opolszczyzny z całą pewnością zasługuje na status akademickości – pomysł utworzenia wydziału, jak większość odważnych pomysłów, początkowo nie wszędzie spotkał się ze zrozumieniem.
Nie brakowało sceptyków, ale niezależnie od tego, grupa ludzi z pasją przystąpiła do pracy wg ekspresowego kalendarza. – powiedział pochodzący z regionu kędzierzyńskiego rektor prof. Marek Tukiendorf – Chcemy, aby słowo ,,Opolska” w nazwie uczelni odnosiło się do wszystkich części województwa.
Na początek, studia na nowym wydziale rozpoczęło 30 żaków – głównie mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, którym dobrych wyników w nauce życzył marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.
Obok władz regionu, miasta i uczelni w inauguracji Wydziału Inżynierii Systemów Technicznych, którym pokieruje dziekan dr hab. inż. Katarzyna Szwedziak, prof. PO – wzięli udział przedstawiciele przemysłu:
Mateusz Gramza – prezes Zakładów Azotowych Kędzierzyn S.A, Janusz Przybyła – prezes Famet S.A, Janusz Zowade – prezes Firmy Silekol Sp.Zoo, Jerzy Wiertelorz – prezes Petrochemia Blachownia S.A, Jacek Małek – prezes Damen Shipyards Koźle, Wiesław Skwarko – prezes Kędzierzyńsko – Kozielskiego Parku Przemysłowego S.A, Adam Konopka – Kofama Koźle S.A i Herbert Czaja – prezes Izby Rolniczej w Opolu.
To między innymi oni czekają już na absolwentów, dwóch praktycznych kierunków nowego wydziału: jedynych w kraju przemysłowych technologii informatycznych oraz systemów biotechnicznych.
A ponieważ – jak zauważył rektor prof. Marek Tukiendorf – uczelnia to nie tylko szkoła, to także centrum badań, ośrodek misji wyższej użyteczności, miejsce formowania opinii i kreowania postaci kultury – do dyspozycji studentów i mieszkańców miasta będzie także oferta Instytutu Konfucjusza.
Po ciekawym wykładzie inauguracyjnym wygłoszonym przez dyrektor Instytutu panią Ewę Jakuczek (wiedzieliście, że sam dźwięk ,,a” ma w języku chińskim pięć, różnych znaczeń?) – na ul. Kozielskiej 16 z pewnością ustawi się kolejka!