Firma ifm ecolink wraz z Katedrą Automatyki Politechniki Opolskiej zapraszają studentów Automatyki i Robotyki II st. do udziału w nowej formie programu stażowego – ifm Link.
ifm Link to forma płatnego stażu badawczo – rozwojowego, który kierowany jest do studentów Politechniki Opolskiej, będących na studiach technicznych dziennych (inżynierskich lub magisterskich), chcących połączyć naukę i realizację ciekawej pracy dyplomowej ze stażem w dziale B+R ifm ecolink.
Okres płatnego stażu, w proponowanej formie, obejmuje dwa ostatnie semestry, I lub II stopnia studiów, i kończy się obroną pracy dyplomowej, której tematyka jest wcześniej sformułowana przez firmę i skonsultowana z jednostką naukową Politechniki Opolskiej. Co istotne, wykonywana praca dyplomowa będzie pracą praktyczną, która znajdzie zastosowanie w realizowanym projekcie badawczym w firmie – wyjaśnia Piotr Graca, koordynator ifm Link.
Staż w dziale B+R ifm ecolink, to nie tylko praca w elastycznym wymiarze 16 godzin tygodniowo i atrakcyjne wynagrodzenie, ale przede wszystkim duża szansa uczestniczenia w procesie rozwijania nowego produktu dla Przemysłu 4.0. Nad wypełnianiem swoich obowiązków i praktycznych zadań w firmie będzie czuwał mentor zaś postępy w realizacji pracy dyplomowej i jej treść będzie bezpośrednio konsultowana z jego promotorem. Ponadto, student w okresie stażu będzie pełnił rolę ambasadora, czyli funkcję „łącznika” pomiędzy uczelnią a firmą.
Jako Politechnika Opolska ( Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, w tym Katedra Automatyki) współpracujemy z firmą ifm praktycznie od samego początku jej obecności na rynku opolskim. Jedną z form współpracy są praktyki i uczestnictwo naszych studentów w wydarzeniach współorganizowanych przez ifm. Firma, będąc jednym z liderów we wdrażaniu nowoczesnych technologii z dziedzin elektroniki oraz automatyki, jest szczególnie dla nich atrakcyjna, umożliwiając pozyskanie zarówno kompetencji twardych jak i miękkich. Również z punktu widzenia współpracy naukowej nasza współpraca jest interesująca, ze względu na dynamiczny dział badawczo-rozwojowy, zlokalizowany w Opolu. Cieszy nas bardzo fakt, iż pracuje w nim kilku naszych absolwentów, dzięki czemu mamy bezpośredni kontakt, w przypadku podejmowania wspólnych inicjatyw organizacyjnych i naukowych. Nowy projekt ifm Link jest takim szczególnym przypadkiem współpracy i zachęcam naszych studentów do wzięcia w nim udziału. – dodaje prof. Mirosław Szmajda, kierownik Katedry Automatyki.
Pierwsza edycja ifm Link powstała przy współpracy z Katedrą Automatyki Politechniki Opolskiej, w ramach której został otworzony nabór dla jednego studenta studiów magisterskich dziennych, na kierunku Automatyka i Robotyka. Celem podjętego stażu oraz pracy dyplomowej, wykonywanej pod okiem promotora z Katedry Automatyki, będzie budowa systemu pomiarowego wraz z automatyzacją stanowiska do walidacji prototypów, programowanie sterownika przemysłowego oraz implementacja modeli obiektów z wykorzystaniem narzędzi obliczeniowych i symulacyjnych MATLAB & SIMULINK.
Zeszłoroczny ifm Hackathon pokazał, że Politechnika Opolska posiada świetnych i ambitnych studentów na kierunkach technicznych więc chcemy wykorzystać ten potencjał, pasję i chęć podejmowania nowych wyzwań. Zakres obowiązków w proponowanej formie ifm Link, może wydawać się obszerny, jednak z pewnością da dużo satysfakcji, podniesie kompetencje zawodowe uczestnika i może otworzyć drzwi do dalszej kariery – podsumowuje Piotr Graca.
Nabór do programu ifm Link potrwa do 28 października 2020. Zainteresowanie osoby powinny wysłać zgłoszenie z załączonym CV na adres e-mail: rekrutacje.ecolink@ifm.com, natomiast w treści zgłoszenia uzasadnić dlaczego chcą wziąć udział w tym programie. Po zakończonym naborze, w dniach 28 – 30 października odbędą się rozmowy rekrutacyjne z kandydatami, w wyniku których zostanie wyłoniony stażysta, który rozpocznie pracę z początkiem listopada 2020. W tym samym okresie zostanie wyznaczony temat pracy magisterskiej i promotor z Katedry Automatyki.
Aktualnie firma ifm ecolink przygotowuje inne formy staży i praktyk studenckich, które będą dostępne już 2021 roku, dla studentów i absolwentów z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki oraz Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej.