W ostatnich dniach czerwca, w Gdańsku, odbyła się konferencja poświęcona dziejom jednej z najważniejszych dziedzin współczesnej techniki. Aula ponadstuletniej politechniki zgromadziła blisko setkę naukowców, praktyków i działaczy Stowarzyszenia Elektryków Polskich, wśród których nie zabrakło silnej reprezentacji naszej uczelni.
Przede wszystkim przewodniczącym Komitetu Naukowego Symozjum był prof. Jerzy Hickiewicz z Politechniki Opolskiej, słynący z popularyzacji dziejów polskiej elektrotechniki, (by wymienić tylko ostatnią książkę o lwowskim prekursorze tej domeny – Romanie Dzieślewskim), po drugie zaś, z referatem o ,,Początkach lampy rentgenowskiej” wystąpił dr Grzegorz Jezierski, twórca uczelnianego mueum, a więc instytucji, gdzie tytułowa historia elektryki ma swoje ważne miejsce.
Obok wykładów i dyskusji podzielonych na cztery sesje tematyczne, w programie dwudniowych obrad znalazły się także sprawy uroczyste: wręczenie medali i wyróżnień SEP dla osób zasłużonych dla polskiej elektryki oraz odsłonięcie brązowej tablicy upamiętniającej postać Alfonsa Hoffmanna – inżyniera elektryka, społecznika i wychowanka Politechniki Gdańskiej.
Uczestnicy, w których gronie znaleźli się także goście z Politechniki Lwowskiej mieli również okazję zwiedzić zabytek techniki – elektrownię wodną w Straszynie oraz samo miasto. Jak wspomina dr Jezierski, największe wrażenie wywarła na nich filharmonia, urządzona, nietypowo, w postindustrialnej przestrzeni dawnej ciepłowni.
Spotkanie zaowocowało już planem organizacji kolejnego sympozjum, oby równie udanego!