W dniach 23- 25 kwietnia 2015 r. w Centrum Kongresowym w Łodzi odbył się I Kongres Muzealników Polskich – ważne wydarzenie dla kultury i dziedzictwa narodowego, jak również dla samego środowiska muzealników.
Honorowy Patronat nad tym kongresem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. W kongresie uczestniczyło ponad 1200 przedstawicieli wszystkich instytucji muzealnych z Polski, w tym muzeów narodowych, samorządowych jak i coraz to liczniejszych muzeów prywatnych. Celem obrad jest określenie kierunków oraz zasad rozwoju polskiego muzealnictwa. Delegaci dyskutowali m.in. na temat sytuacji sektora muzealnego i jego rozwoju, czynników utrudniających skuteczne wykonywanie przez muzea społecznego posłannictwa czy roli muzeów w budowaniu nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego. W kongresie uczestniczył nasz pracownik dr inż. Grzegorz Jezierski, który reprezentował muzeum naszej uczelni w ramach Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych.
W wystąpieniach plenarnych przewijały się stwierdzenia i dyskusje: „Muzeum jako miejsce transferu wiedzy”, „Muzea nie przestają być instytucjami naukowymi” jak i „Muzea dokumentują również czasy współczesne” co wydaje się być istotne w odniesieniu do działalności naszego muzeum uczelnianego.
W drugim dniu kongresu miała miejsce Gala „Sybilli” w Teatrze Wielkim w Łodzi. Grand Prix Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2014 otrzymało Muzeum Narodowe w Warszawie za Galerię Faras.
W trzecim dniu uczestnicy kongresu przegłosowali 8 uchwał przygotowanych przez Komitet Programowy Kongresu. W formie uchwał uczestnicy zaproponowali rekomendacje legislacyjne i programowe, inicjujące niezbędne zmiany. Zamanifestowali, że muzealnicy rozumieją współczesność i zawsze poszukują nowoczesnych zastosowań dla swojej działalności.
Współorganizatorami Kongresu były: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury i Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz największe stowarzyszenia muzealne – Stowarzyszenie Muzealników Polskich, Polski Komitet Narodowy ICOM i Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce. Należy podkreślić doskonałą organizację kongresu, w tym logistyczną, bowiem ze względu na tak znaczne gremium, jego uczestnicy byli zakwaterowani aż w 9-ciu różnych hotelach na terenie Łodzi.
fot. Narodowe Centrum Kultury – https://kongresmuzealnikow.pl/